Abp Stanisław Gądecki

Fot. Flickr/EpiskopatNews

Abp Gądecki: Serce Jezusa przywraca światu równowagę

Zakłócenia równowagi, na które cierpi dzisiejszy świat, wiążą się w istocie z bardziej podstawowym zakłóceniem równowagi, jaka ma miejsce w sercu ludzkim. Jezus zaprasza nas do odpoczynku przy swoim Sercu, aby odzyskać tę równowagę – mówił w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył we Mszy św. w poznańskim kościele na Jeżycach i w tradycyjnej procesji eucharystycznej ulicami miasta. W homilii podkreślił, że „trwały pokój i rozwiązanie wszystkich dręczących nas problemów można znaleźć tylko przy Sercu Jezusa”. 

„Serce Boga, który stworzył wszystkie narody i wybrał Izraela, nie jest też obojętne na los innych narodów. Nawet jeśli karze ich grzechy, to jednak wzrusza się na widok skutków wojny i towarzyszących jej katastrof oraz klęsk żywiołowych, które je dotknęły” – zauważył abp Gądecki. 

„Podstawą religii chrześcijańskiej jest prawda, że to nie człowiek, ale sam Bóg jako pierwszy zatroszczył się o nasze zbawienie, posyłając na grzeszny świat swojego umiłowanego Syna. Ten Jezus – w czasie swego ziemskiego życia i swojej męki – poznał i umiłował nas wszystkich i każdego z osobna swoim ludzkim Sercem oraz wydał się za każdego z nas” – podkreślił metropolita poznański. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że „Serce Jezusa uosabia i stawia nam przed oczy całą miłość, jaką Chrystus żywił do nas i nadal żywi, i tutaj tkwi powód, dla którego kult Najświętszego Serca Pana Jezusa uważa się za najpełniejsze wyznanie wiary chrześcijańskiej”. 

Metropolita poznański zastanawiał się, jak powinna brzmieć odpowiedź chrześcijanina na miłość Serca Jezusowego. „Miłując bliźniego i troszcząc się o niego, przemierzasz drogę. Drogę wiodącą do Boga, którego mamy miłować całym sercem, całą duszą i całym umysłem. Nie doszliśmy jeszcze do Boga, ale mamy z sobą naszego bliźniego” – mówił abp Gądecki w nawiązaniu do słów św. Augustyna. 

Uczestnicy procesji na placu Adama Mickiewicza, gdzie w latach międzywojennych stał pomnik Serca Jezusowego, wzięli udział w nabożeństwie wynagradzającym za grzechy popełniane przeciwko Bogu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze