Fot. pixabay

Abp Gądecki: we Francji będzie miało miejsce historyczne dla Polaków wydarzenie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Inauguracja Kaplicy Polskiej z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej katedrze Notre-Dame w Paryżu oraz wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II to historyczne wydarzenie nie tylko dla Polaków mieszkających we Francji, ale także dla rodaków w kraju i na całym świecie – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Abp Gądecki, który będzie uczestniczył w inauguracji kaplicy 1 grudnia w Paryżu, wskazuje, że przed wizerunkiem jasnogórskiej Matki – Królowej Polski, od tej pory będzie można modlić się w sercu Paryża, w katedrze, którą rocznie odwiedza kilkanaście milionów osób z całego świata.

„Stolica Francji to miejsce szczególnie ważne dla historii naszego kraju, to tu mieszkała Wielka Emigracja Polska, która walczyła o niepodległość ojczyzny, w Paryżu powstała najstarsza Polska Misja Katolicka na świecie, w tym mieście tworzyli m.in. Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid i Fryderyk Chopin. Serdecznie zapraszam rodaków do uczestnictwa w tym szczególnym wydarzeniu, ważnym dla Kościoła w Polsce i we Francji” – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski.

Fot. Flickr/EpiskopatNews

Ambasador RP w Paryżu Tomasz Młynarski ocenił, że Kaplica Polska w katedrze Notre-Dame stanie się wspaniałym symbolem naszego kraju we Francji i będzie doskonałą okazją do podkreślenia długowiecznych więzów przyjaźni łączących nasze dwa narody. „To historyczne wydarzenie jest efektem wielomiesięcznych starań i inicjatywy podjętej przez Ambasadę RP w Paryżu we współpracy z Polską Misją Katolicką we Francji – dodał Tomasz Młynarski.

Przypomniał, że to właśnie we Francji, 11 listopada dokładnie 100 lat temu, został podpisany rozejm w Campiègne kładąc kres okrucieństwu I wojny światowej. „To tu, w departamencie Sarthe, powstała Błękitna Armia generała Hallera, która po przybyciu do Polski, wspierana przez francuskich oficerów, odegrała kluczową rolę w utrzymaniu granic naszego Odrodzonego Państwa. To tu, w Ambasadzie Polskiej, stacjonował przez kilka miesięcy Naczelny Wódz generał W. Sikorski zanim przedostał się do Londynu” – podkreślił.

Fot. pixabay

Młynarski wskazał, że Francja to także ojczyzna Wielkiej Emigracji z XIX wieku, która przez dziesięciolecia walczyła intelektem i piórem o wolną ojczyznę. „W świetle tych wydarzeń stworzenie trwałego polskiego miejsca kultu w katedrze Notre-Dame to również wyraz podziękowania i hołdu dla Polonii we Francji oraz wielkie wyróżnienie dla naszego kraju i wiernych, gdyż kaplica będzie drugą, obok meksykańskiej, narodową kaplicą w paryskiej świątyni. Ponadto inauguracja kaplicy wpisuje się w uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i będzie stanowić ich szczególny moment w Paryżu” – powiedział ambasador RP we Francji.

Uroczystości rozpoczną się 1 grudnia o godz. 15 Mszą Św. Notre-Dame. Wydarzenie poprzedzi występ zespołu Cappella Marialis z Bazyliki Mariackiej i Orkiestry Symfonicznej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, który usłyszymy również podczas Mszy św. Wśród wielu gości z Polski swój udział w wydarzeniu zapowiedział Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolia poznański abp Stanisław Gądecki oraz duszpasterz Polonii bp Wiesław Lechowicz.

Zobacz także
Wasze komentarze