Fot. PAP/Marcin Obara

Abp Gądecki: wolność religijna wykracza poza miejsca kultu i sferę prywatną

Wolność religijna wykracza poza miejsca kultu i sferę prywatną jednostek i rodzin, bo akt religijny to nie jakaś subkultura, ale należy do kultury każdego narodu i kraju – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas gali nagrody im. bpa Romana Andrzejewskiego za rok 2023.

Mottem jubileuszowej XX edycji nagrody były słowa św. Jana Pawła II „Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym”.

Laureatem nagrody im. bpa Romana Andrzejewskiego za rok 2023 został Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie.

Odbierając ją, dyrektor zespołu szkół Mariola Koza powiedziała, że „patriotyzm to troska o nowe pokolenia, o rodziny i solidarność społeczną”.

„Solidarność w latach osiemdziesiątych chciano zniszczyć przez stan wojenny oraz przez wszystko to, co działo się, kiedy władza była narzucona z Moskwy. Ale ten naród, ponosząc ofiary i cierpienie, przetrwał” – zaznaczyła Koza.

W uzasadnieniu do nagrody wskazano, że „poprzez symbol szkół we Włoszczowie kapituła złożyła hołd wszystkim szkołom, które przed 40. laty upominały się w całej Polsce o podstawowe prawa człowieka. Tą nagrodą dziękuje nauczycielom, uczniom i rodzicom, że pamięć o wielkiej historii z tamtych lat jest żywa i kultywowana w szkołach”.

Fot. PAP/Marcin Obara

Dar od Boga

Podczas czwartkowej gali w siedzibie KEP w Warszawie przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki powiedział, że „wolność religijna nie jest czymś udzielanym osobie z zewnątrz” ani „nie jest dana przez państwo, ale pozostaje darem otrzymanym przez Boga”.

„Kościół ma zatem prawo istnieć w przestrzeni publicznej nie tylko w sprawach publicznych nabożeństw, ale również jako doniosła instytucja moralna” – zaznaczył.

„Wolność religijna obejmuje prawo do oddawania czci Bogu indywidulanie i we wspólnocie, zgodnie z własnym sumieniem” – dodał.

Zwrócił uwagę, że wolność religijna „wykracza poza miejsca kultu i sferę prywatną, jednostek i rodzin, bo akt religijny, wymiar religijny to nie jakaś subkultura, ale należy do kultury każdego narodu i każdego kraju”. Zaznaczył, że przypomina m.in. „o transcendentnym wymiarze ludzkiej egzystencji i naszej nie dającej się ograniczyć wolności roszczeń wszelkiej władzy absolutnej”.

Abp Gądecki powiedział także, że „władze religijne mają obowiązek bronić wolności religijnej nie dlatego, że są jej dysponentami, ale raczej stróżami”.

Podkreślił, że wolność religijna nie ogranicza się tylko „do wyznawania wiary oraz swobody kultu, ale pozostaje wolnością do prowadzenia życia zarówno prywatnie, jak i publicznie według zasad etycznych, które płyną ze wskazań religijnych” – powiedział.

Cytując słowa biskupa Mieczysława Jaworskiego, podkreślił, że „szkoła jest własnością narodu, a nie grupy ludzi”. Zachęcił także, aby nie wstydzić się krzyża.

Wyróżnienie przyznawane jest od 2004 r. przez Fundację „Solidarna Wieś” osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze