Abp Gądecki: wspieram Białoruś wraz z wszystkimi jej pasterzami
W kontekście napiętej sytuacji na Białorusi powinniśmy zachęcać wszystkich do pokojowego rozwiązania konfliktu – do zaprzestania agresji, do przebaczenia i dialogu, a nade wszystko do modlitwy – apeluje abp Stanisław Gądecki w kontekscie aktualnych wydarzeń w tym kraju.
Publikujemy pełną treść wypowiedzi abp. Stanisława Gądeckiego dla Katolickiej Agencji Informacyjnej o sytuacji na Białorusi.
>>> Pomóżmy Białorusi – włączmy się w codzienny Różaniec
Abp Stanisław Gądecki: Sposobem wyjścia z kryzysu na Białorusi są słowa Papieża Franciszka, który w minioną niedzielę powiedział: „Moją myślą zwracam się także do umiłowanej Białorusi. Uważnie śledzę sytuację powyborczą w tym kraju i apeluję o dialog, o odrzucenie przemocy, a także poszanowanie sprawiedliwości i prawa. Zawierzam wszystkich Białorusinów opiece Matki Bożej, Królowej Pokoju”.
Wspieram
>>> Prymas Polski prosi o modlitwę za Białoruś
Szczególnie ważny jest także apel, w którym katoliccy biskupi Białorusi potępili każdy akt przemocy, zaapelowali o zakończenie agresji i rozpoczęcie dialogu dla dobra człowieka i całego społeczeństwa. Biskupi prosili o odprawianie w tych intencjach mszy świętych oraz o codzienną adorację Najświętszego Sakramentu w parafiach w intencji Białorusi, jej narodu i pokojowego zakończenia konfliktu. W duchu tych słów Ojca Świętego oraz biskupów katolickich Białorusi wspieram Białoruś wraz z wszystkimi jej pasterzami.
Kościół a sprawowanie władzy
>>> Białoruski ksiądz: jesteśmy wdzięczni za waszą modlitwę
Wiemy, jakie jest nauczanie społeczne Kościoła katolickiego w temacie sposobu sprawowania władzy: „Władza polityczna powinna zapewniać uporządkowane i uczciwe życie wspólnoty, nie zastępując wolnego działania jednostek i grup, lecz normując je i ukierunkowując na realizację dobra wspólnego, powinna przy tym szanować i ochraniać niezależność podmiotów indywidualnych oraz społecznych. Władza polityczna jest narzędziem kierującym i koordynującym, za którego sprawą jednostki oraz organizmy pośrednie powinny zmierzać do porządku, w którym relacje, instytucje i procedury mają służyć integralnemu rozwojowi człowieka. Władza polityczna, czy to we wspólnocie […], czy też w reprezentujących państwo instytucjach, powinna być sprawowana zawsze w granicach porządku moralnego dla osiągnięcia dobra wspólnego, i to rozumianego dynamicznie, w zgodzie z porządkiem prawnym legalnie już ustanowionym lub takim, który dopiero powinien być ustanowiony. Wówczas jednak obywatele są zobowiązani do okazywania posłuszeństwa tej władzy zgodnie z sumieniem” (Kompendium Nauki Społecznej Kościoła, 394).
Polityka formą miłości
>>> Abp Kondrusiewicz: chcemy Białorusi zbudowanej na wartościach chrześcijańskich
Polityka – mówi nauka społeczna Kościoła – jest jedną z najwyższych form miłości, gdyż jest służbą wspólnemu dobru. A „każdy człowiek – podkreśla papież Franciszek – który podejmuje się sprawowania władzy, powinien postawić sobie te dwa pytania: czy kocham mój lud, aby mu lepiej służyć? I czy jestem na tyle pokorny, aby wysłuchać opinii innych, żeby wybrać najlepszą drogę?”. W kontekście napiętej sytuacji na Białorusi powinniśmy więc zachęcać wszystkich do pokojowego rozwiązania konfliktu – do zaprzestania agresji – do przebaczenia i dialogu a nade wszystko do modlitwy. Sami księża biskupi z Białorusi proszą nas przecież o modlitwę. A my – jako ludzie wierzący – wierzymy w moc modlitwy w myśl słów Chrystusa „Proście, a będzie wam dane”. Włączmy się więc w modlitwę w intencji naszych braci i sióstr za wschodnią granicą. Chrześcijanin, który nie modli się za sprawujących władzę, nie jest dobrym chrześcijaninem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |