głód Jemen

fot. EPA/YAHYA ARHAB

Abp Gallagher: głód w XXI wieku to prawdziwy powód do wstydu

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

>>> Głód na Madagaskarze: ludzie jedzą liście kaktusów

Watykański dyplomata zaznaczył, że dostęp do żywności jest podstawowym prawem człowieka, niezbędnym do godnego życia, jednak nakarmienie głodnych jest niewystarczające. Konieczne jest zapewnienie osobom ubogim i znajdującym się w trudnej sytuacji środków niezbędnych do utrzymania siebie i swoich rodzin w perspektywie długoterminowej.

Głód w Jemenie dotyka także najuboższych fot. EPA/YAHYA ARHAB
fot. EPA/YAHYA ARHAB

>>> Haiti: zimą nawet milion ludzi może cierpieć z powodu głodu

Kluczową kwestią jest przekształcenie systemów żywnościowych by zapewniać wszystkim odpowiednią żywność, wspierać sprawiedliwe źródła utrzymania oraz promować lepsze modele produkcji i konsumpcji. „Kulturę wyrzucania” należy zastąpić „kulturą troski”, która chroni wrodzoną godność każdej osoby i podtrzymuje ziemię, jako nasz wspólny dom. Jednym z rozwiązań może być zwiększenie możliwości w zakresie użytkowania i posiadania ziemi, przyznawanie stosownych środków finansowych i zapewnienie szkoleń, szczególnie dla rolników. Ważne jest także wykorzystywanie nauki i technologii, w którym będzie miejsce na kierowanie się zasadami etycznymi promującymi integralny rozwój człowieka i dążenie do wspólnego dobra.

>>> Głód, strach, ale także wiara i miłość. Historia wojny to historia zwykłych ludzi

Na koniec abp Gallagher zapewnił, że wspólnota międzynarodowa może liczyć na pomoc Stolicy Apostolskiej w urzeczywistnienianiu wizji zrównoważonego systemu żywienia, poprzez liczne inicjatywy Kościoła katolickiego na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze