Fot. pixabay/PublicDomainImages

Abp Guzdek do rolników: budujmy miedzy sobą jedność i wzajemne zaufanie

– Aby zbudować poczucie jedności, trzeba koniecznie odbudować zaufanie w oparciu o prawdę. Nasza obecność przy ołtarzu, a później przy Krzyżu Jedności Rolniczej jest potwierdzeniem tego, że dzień po dniu pragniemy budować jedność i wzajemne zaufanie wszystkich, którzy troszczą się o bezpieczeństwo żywieniowe w naszej Ojczyźnie – mówił metropolita białostocki do podlaskich rolników, przedstawicieli organizacji rolniczych i związków zawodowych z regionu zgromadzonych w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie.

Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę września podczas corocznych obchodów Dnia Jedności Rolniczej wspólnie dziękowano za tegoroczne plony i modlono się o pomyślność na kolejny rok.

Nawiązując do Ewangelii, metropolita białostocki zauważył w homilii, że główną przyczyną podziałów, kłótni i niesnasek jest przede wszystkim ludzka zazdrość, ale przyczynia się także do nich zła komunikacja, a nade wszystko brak zaufania, który wynika z braku prawdy.

„Na początku lat 80. XX w., „Solidarność” ludzi pracy i „Solidarność” rolników zrodziła się z potrzeby odkłamania rzeczywistości i budowania wspólnoty, która powstaje na fundamencie poszanowania ludzkiej godności, prawdy i sprawiedliwości” – stwierdził.

„W czasie, kiedy wspominamy 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, syna podlaskiej ziemi, warto podkreślić, że ten niezwykły kapłan nade wszystko był sługą prawdy. W społeczeństwie podzielonym i zastraszonym, karmionym kłamstwem, nawoływał do odwagi w budowaniu jedności i wzajemnego zaufania zgodnie z chrześcijańską zasadą, aby «zło dobrem zwyciężać»” – mówił.

fot. PAP/Artur Reszko

„Aby zbudować poczucie jedności, trzeba koniecznie odbudować zaufanie w oparciu o prawdę. Nasza obecność przy ołtarzu, a później przy Krzyżu Jedności Rolniczej jest potwierdzeniem tego, że dzień po dniu pragniemy budować jedność i wzajemne zaufanie wszystkich, którzy troszczą się o bezpieczeństwo żywieniowe w naszej Ojczyźnie. Tego zaufania oczekują rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i hodowcy od wszystkich karmiących się chlebem, a także od sprawujących władzę. Owszem, potrzebna jest troska o bezpieczeństwo naszych granic, bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne, ale zabezpieczenie pokarmu na nasze stoły wydaje się być najważniejsze” – podkreślał.

>>> Abp Józef Guzdek: lasy nie mogą być areną politycznych sporów czy interesów poszczególnych grup

Arcybiskup zwrócił uwagę na niezwykłe w ostatnim czasie zjednoczenie wokół poszkodowanych w czasie powodzi na południu Polski. „Podobnie jak w obliczu innych ludzkich tragedii, tak i tym razem, w sytuacji wielkiego nieszczęścia bliźnich, zachowaliśmy się jak uczniowie Chrystusa” – zauważył.

Przywołując słowa z Listu św. Pawła Apostoła do Galatów: „Jeden drugiego brzemiona n noście”, zachęcał, by były one inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. „Nigdy jeden przeciw drugiemu, nigdy samotnie, ale zawsze razem, zawsze w jedności, zawsze solidarni. Nie zapomnijmy o poszkodowanych podczas powodzi, ale dalej wspierajmy ich duchowo i materialnie. Okazujmy sobie nawzajem życzliwość, jeden drugiemu spieszmy z pomocą nie tylko w sytuacjach trudnych, ale także w codziennym życiu” – zaapelował.

Abp Józef Guzdek, fot. PAP/Artur Reszko

Uroczystość w Świętej Wodzie zgromadziła przedstawicieli władz, instytucji i organizacji rolniczych, koła gospodyń wiejskich, a przede wszystkim rolników z regionu.

Uczestniczący w uroczystościach wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski zachęcał do poszukiwania dialogu i wspólnego rozwiązania problemów na polskiej wsi.

Śpiewom podczas Mszy św. towarzyszył zespół Narwianie.

Po Eucharystii poświęcony został chleb, którym podzielili się uczestnicy nabożeństwa. Na koniec wszyscy przeszli pod Krzyż Jedności i na odnowione Wzgórze Rolników, które abp Guzdek poświęcił wraz z prawosławnym abp. Jakubem.

Dzień Jedności Rolniczej w sanktuarium w Świętej Wodzie zakończył festyn w tzw. Kaplicy Radości, a z pokazem konnym zaprezentował się m.in. Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie św. Izydora Oracza a Białymstoku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze