Abp Hoser: diecezje nie mogą organizować pielgrzymek do Medjugorie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O specjalnej misji abp. Hosera w Medjugorie pisało się bardzo dużo. Pojawiało się wiele spekulacji na temat tego, czy można w to miejsce organizować pielgrzymki czy też nie. W ostatnim wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego” arcybiskup wypowiada się jednoznacznie.

Temat kontrowersji wokół rzekomych objawień w Medjugorie poruszaliśmy już kilka miesięcy temu. Napisaliśmy wtedy, że Kościół zakazuje organizowania pielgrzymek w to miejscu ze względu na liczne kontrowersje, pojawiające się na przestrzeni wielu lat. Artykuł na ten temat spotkał się z bardzo wieloma komentarzami. Najczęściej były to komentarze sceptyczne lub negatywne, które podkreślały jak wiele dobrego dzieje się w Medjugorie. Trzeba jednak podkreślić, że Episkopat Jugosławii w 1991 r. uznał, że nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorie. Dla Stolicy Apostolskiej to jednoznaczne stanowisko jest miarodajne i dlatego jest podtrzymywane. Niepotwierdzenie przez Watykan tych objawień oznacza, że nie można organizować w to miejsce pielgrzymek. W 1996 r. jasno podkreśliła to także Kongregacja Nauki Wiary.

Choć abp Henryk Hoser przyznał, że ruchu pielgrzymkowego do Medjugorie nie da się powstrzymać, to jednak Watykan do czasu werdyktu w sprawie prawdziwości objawień nie może zezwolić na organizowanie tam oficjalnych pielgrzymek. To stanowisko biskup warszawsko-praski potwierdził także w rozmowie z Agatą Puścikowską w najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego”.

Księże Arcybiskupie, możemy jeździć do Medjugorja czy nie?

Abp Henryk Hoser: Jak wiadomo, nie ma absolutnego zakazu: już dawno wyraziła się tak ówczesna Konferencja Episkopatu Jugosławii. Oczywiście diecezje nie mogą organizować pielgrzymek, a już z pewnością nie mogą one mieć bezpośrednich odniesień do tzw. objawień. Jednak pojechać do Matki Bożej – w tym czy innym miejscu, w konkretnej intencji, z modlitwą – zawsze warto. Trzeba podkreślić: kult miejsca nie musi zależeć od objawień. A Matkę Bożą czcić można wszędzie.

Abp Hoser: diecezje nie mogą organizować pielgrzymek do Medjugorie
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze