fot. EpiskopatNews

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, fot. EpiskopatNews

Abp Jędraszewski: tylko wiara w Boga jest gwarancją bycia człowiekiem wolnym

– Wyrażamy głęboką wdzięczność wobec Boga za wszystkich znanych, a głównie zupełnie nieznanych z imienia i nazwiska rodaków, którzy wierząc w zmartwychwstanie Chrystusa, wierzyli także w zmartwychwstanie Polski – mówił abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. w katedrze na Wawelu. Hierarcha podkreślał, że gwarancją wolności jest wiara w Boga.

– Myślcie o Polsce właściwie i szukajcie jej w prostocie serca – mówił metropolita krakowski, parafrazując słowa z Księgi Mądrości. Podkreślał, że jest to możliwe, „jeśli się ma prawość umysłu i serca, wynikające z wiary w Boga”. – To sprawia, że Polska pozwala się znaleźć tym, którzy są prawego serca – podkreślał.

Hierarcha przypomniał, że wraz z przyjęciem chrztu w Polsce „zaczęły się nie tylko dzieje chrześcijaństwa, ale i polskiego narodu i polskiego państwa, dzieje szczególnie ze sobą powiązane, być może jak w żadnym innym narodzie europejskim”.

– Tylko wiara w Boga jest gwarancją bycia człowiekiem wolnym. Tyle pokoleń Polaków powtarzało za apostołami w czasach niewoli: „Panie, przymnóż nam wiary”, a wraz z tym błaganiem łączyło się drugie: „Panie, przymnóż nam wiary w Polskę, daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą”, jak mówił Konrad z „Wyzwolenia”. Konieczne były te błagania, bo były umysły Polaków, które dały się zniewolić, których duch był duchem zniewolenia, poddaństwa i marazmu. Jakże była potrzebna modlitwa, która by sprawiła, że nie warchołowie będą nadawali ton polskiemu duchowi, ale ci, którzy wierzyli w Polskę – stwierdził kaznodzieja.

fot. Domena Publiczna

Abp Jędraszewski wezwał do dziękczynienia za „wszystkich znanych, a głównie zupełnie nieznanych z imienia i nazwiska rodaków, którzy wierząc w zmartwychwstanie Chrystusa, wierzyli także w zmartwychwstanie Polski, oddawali swoje życie, rzucając je na stos”. – To nasze dzisiejsze dziękczynienie za ich wiarę w Boga i w Polskę, za ich patriotyzm i poświęcenie, za to, że ich wiara pozwala nam dzisiaj radośnie śpiewać: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” – podsumował hierarcha.

Po mszy św. na wzgórzu wawelskim setki krakowian i turystów w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” wspólnie zaśpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”. Po odśpiewaniu patriotyczny pochód ruszył z Wawelu ulicami miasta do pl. Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się oficjalne uroczystości. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze