fot. EpiskopatNews

fot. EpiskopatNews

Abp Jędraszewski: tylko wiara w Boga jest gwarancją bycia człowiekiem wolnym

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Wyrażamy głęboką wdzięczność wobec Boga za wszystkich znanych, a głównie zupełnie nieznanych z imienia i nazwiska rodaków, którzy wierząc w zmartwychwstanie Chrystusa, wierzyli także w zmartwychwstanie Polski – mówił abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. w katedrze na Wawelu. Hierarcha podkreślał, że gwarancją wolności jest wiara w Boga.

– Myślcie o Polsce właściwie i szukajcie jej w prostocie serca – mówił metropolita krakowski, parafrazując słowa z Księgi Mądrości. Podkreślał, że jest to możliwe, „jeśli się ma prawość umysłu i serca, wynikające z wiary w Boga”. – To sprawia, że Polska pozwala się znaleźć tym, którzy są prawego serca – podkreślał.

Hierarcha przypomniał, że wraz z przyjęciem chrztu w Polsce „zaczęły się nie tylko dzieje chrześcijaństwa, ale i polskiego narodu i polskiego państwa, dzieje szczególnie ze sobą powiązane, być może jak w żadnym innym narodzie europejskim”.

– Tylko wiara w Boga jest gwarancją bycia człowiekiem wolnym. Tyle pokoleń Polaków powtarzało za apostołami w czasach niewoli: „Panie, przymnóż nam wiary”, a wraz z tym błaganiem łączyło się drugie: „Panie, przymnóż nam wiary w Polskę, daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą”, jak mówił Konrad z „Wyzwolenia”. Konieczne były te błagania, bo były umysły Polaków, które dały się zniewolić, których duch był duchem zniewolenia, poddaństwa i marazmu. Jakże była potrzebna modlitwa, która by sprawiła, że nie warchołowie będą nadawali ton polskiemu duchowi, ale ci, którzy wierzyli w Polskę – stwierdził kaznodzieja.

fot. Domena Publiczna

Abp Jędraszewski wezwał do dziękczynienia za „wszystkich znanych, a głównie zupełnie nieznanych z imienia i nazwiska rodaków, którzy wierząc w zmartwychwstanie Chrystusa, wierzyli także w zmartwychwstanie Polski, oddawali swoje życie, rzucając je na stos”. – To nasze dzisiejsze dziękczynienie za ich wiarę w Boga i w Polskę, za ich patriotyzm i poświęcenie, za to, że ich wiara pozwala nam dzisiaj radośnie śpiewać: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” – podsumował hierarcha.

Po mszy św. na wzgórzu wawelskim setki krakowian i turystów w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” wspólnie zaśpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”. Po odśpiewaniu patriotyczny pochód ruszył z Wawelu ulicami miasta do pl. Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się oficjalne uroczystości. 

Zobacz także
Wasze komentarze