fot. PAP/ Karina Sało

Abp Mokrzycki we Lwowie: Zróbmy wiele, aby pokój i wolność były bogactwem naszego życia

«Zróbmy wiele, aby pokój i wolność były bogactwem naszego życia. Abyśmy miłując siebie i innych, mieli w swych dłoniach klucz do nieba» – mówił abp Mieczysław Mokrzycki podczas Mszy św. pod polskim pomnikiem wojskowym na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Zgromadziło się tam wielu miejscowych wiernych ze wspólnot lwowskich, a także pielgrzymów z Ukrainy i Polski.

Metropolita lwowski powitał wiernych oraz przedstawicieli konsulatu na czele z panią Elizą Dzwonkiewicz, Konsulem Generalnym RP we Lwowie.

„W Uroczystość Wszystkich Świętych warto uświadomić sobie, że zmarli nie mają już wpływu na to, co się z nimi dzieje. Oni mogą się tylko cieszyć wiecznym szczęściem w niebie, tęsknić za otwartymi ramionami Ojca w czyśćcu bądź cierpieć wieczne potępienie w piekle. Oni nie mają już wyboru. Natomiast my jeszcze mamy. To od nas, żyjących na ziemi, wciąż zależy, gdzie trafimy po śmierci. Dlatego zróbmy wiele, aby pokój i wolność były bogactwem naszego życia. Abyśmy miłując siebie i innych, mieli w swych dłoniach klucz do nieba. Porzućmy natomiast wszystko, co jest nienawiścią, wojną i przekleństwem, gdyż te przymioty życia otwierają tylko piekło” – mówił abp Mokrzycki.

fot. PAP/ Karina Sało

Zaznaczył, że wszyscy mamy w naszych własnych dłoniach wybór, czy chcemy być zbawieni, czy potępieni. „Wykorzystajmy swoje życie, jedno i nie powtarzalne, by zdobyć niebo. Pozwólmy Bogu, by mógł nas zaprosić do szczęśliwej wieczności” – zachęcił metropolita lwowski.

Po wspólnej modlitwie, złożeniu kwiatów i lamp, abp Mokrzycki poprowadził procesję modlitewną dróżkami cmentarza łyczakowskiego. Oddano hołd poległym orlętom i wojskowym II wojny światowej oraz żołnierzom, którzy niedawno polegli w obronie Ukrainy. Dzięki pomocy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie 1 listopada odbyła się po raz 18. akcja „Światło pamięci na cmentarzu Łyczakowskim”. Na grobach zmarłych zapalono świece i znicze.

fot. PAP/ Karina Sało

Cmentarz Łyczakowski został założony we Lwowie w 1786 r. i jest jedną z najstarszych nekropolii istniejących do dziś w Europie oraz jedną z największych polskich nekropolii. Na 40 hektarach tam znajduje się ok. 300 tys. pochówków, ponad 2 tys. kaplic i nagrobków, ok. 500 rzeźb i płaskorzeźb na grobach. Są mogiły wielu wybitnych Polaków, m.in. Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Artura Grottgera, Seweryna Goszczyńskiego, jak również św. Zygmunta Gorazdowskiego i biskupów ormiańsko-katolickich. W kilku miejscach są też mogiły żołnierzy polskich z okresu Powstania Styczniowego i Listopadowego, wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej.

Znajdują się tu też mogiły zasłużonych Ukraińców: pisarza Iwana Franki, śpiewaczki operowej Salomei Kruszelnickiej, kompozytora Stanisława Ludkewycza. Obecnie jest to Narodowy Historyczno-Kulturowy Muzeum-Rezerwat „Cmentarz Łyczakowski”. W ciągu ostatnich lat Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za granicą POLONIKA oraz różne fundacje z Polski wspierają polsko-ukraińskie prace konserwatorskie na terenie Cmentarza Łyczakowskiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze