Pożar Notre Dame

abp Michel Aupetit, fot. EPA

Abp Paryża: wszystkie kościoły otwarte, prezydent Francji: odbudujemy katedrę [raport na północ z poniedziałku na …

Arcybiskup Paryża wystąpił tuż przed północą razem z prezydentem Francji na krótkim briefingu prasowym.

„Dziękuję strażakom, którzy zrobili wszystko, co w ich mocy. Ich odwaga i profesjonalizm był niezwykły. Dziękuję pani mer Paryża. Dzisiaj wszystkie kościoły w całej Francji są otwarte, będzie można modlić się. Cała Francja i cały świat są zjednoczeni”.

Zdjęcie: prezydent Emmanuel Macron, obok: premier Edouard Philipp i abp Paryża Michel Aupetit, fot. PHILIPPE WOJAZER, PAP/EPA



Prezydent Francji mówił: „To, co się wydarzyło, to niezwykły dramat. Dziękuję strażakom, którzy robili co w ich mocy, by uchronić to, co się da. Wykazali się olbrzymią determinacją. Chcę również powiedzieć, że jesteśmy całym narodem z Paryżem. Udało nam się uniknąć utraty życia. Bitwa jeszcze trwa, najbliższe godziny będą trudne. Udało nam się uratować fasadę. To szczególnie trudne dla katolików we Francji i na całym świecie, zwłaszcza, ze to tydzień święty, zbliżamy się do Świąt. Jesteśmy myślami z katolikami. Notre Dame w Paryżu to nasza historia, literatura, kultura, wyobraźnia. To miejsce, w którym tyle wspaniałych chwil przeżyliśmy i przetrwaliśmy – epidemie, wojny, wyzwolenie. To miejsce życia, to centrum naszego życia, nieodmiennie obecne w serach paryżan i Francuzów. To katedra, która nie może zniknąć. Nasza historia płonie. Mamy jednak nadzieję. Katedra to nie tylko budynek, ona wyraża naszą wiarę. Ona zostanie odbudowana, odbudujemy ją razem, wszyscy Francuzi. To nas zjednoczony na najbliższe lata”.

Zdjęcie: wnętrze katedry w czasie pożaru, fot. YOAN VALAT, PAP/EPA

Abp Paryża modlił się razem z młodzieżą

Arcybiskup Michel Aupetit modlił się wspólnie z młodzieżą zgromadzoną przy fontannie św. Michała Archanioła, patrona stolicy Francji. Miejsce to znajduje się kilkaset metrów od katedry Notre Dame, na przeciwległym brzegu Sekwany. „Drodzy Przyjaciele, w porze, w której do Was piszę, wydaje się, że wieże fasady Notre Dame zostały ocalone. Cała diecezja zebrała się na modlitwie, a ja dołączyłem do młodych ludzi, którzy modlili się w pobliżu Fontanny św. Michała. Pozostańmy zjednoczeni, bardziej, niż kiedykolwiek, w Nadziei” – napisał duchowny na Twitterze.

fot. JULIEN DE ROSA, PAP/EPA.

Skala zniszczeń, uratowane dzieła sztuki

Choć obie wieże struktura i katedry Notre-Dame zostały uratowane, to zniszczeniu uległy dwie trzecie dachu świątyni i zawaliła się iglica – taki jest pierwszy bilans pożaru, jaki wybuchł przed godz. 19.00 w głównej świątyni katolickiej stolicy Francji. Pożar nadal trwa, podkreślają strażacy. Obecnie trzeba „schłodzić” budowlę i wynieść z niej jak największą liczbę znajdujących się w niej dzieł sztuki. Rozpoczęto już śledztwo w sprawie „nieumyślnego zniszczenia za sprawą pożaru”. Prokuratura w Paryżu opowiada się na razie za uznaniem go za wypadek, a nie za skutek działania przestępczego. Według informacji z nocy z poniedziałku na wtorek w trakcie tragicznego pożaru katedry Notre Dame w Paryżu udało się uratować wszystkie dzieła sztuki. „Skarbiec nienaruszony, tak samo korona cierniowa i relikwie” – przekazał na Twitterze francuski dziennikarz, który powołał się na słowa księdza Frederica z katedry. Przy gaszeniu pożaru pracowało niemal 500 strażaków.

Katedra Notre Dame w liczbach

rozpoczęcie budowy: 1163 rok
zakończenie budowy: 1345 rok
wysokość: 69 m
długość: 130 m
szerokość: 48 m
najcenniejsze relikwie: Korona Cierniowa Jezusa, drzazga i gwóźdź z Krzyża
liczba odwiedzających: około 14 mln osób rocznie

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze