Abp Paul Gallagher: rozumiemy trudności z myśleniem o pokoju w Ukrainie, ale ktoś musi to robić
W przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher oświadczył: „Rozumiemy trudności, jakie ma wielu w tym momencie cierpienia z myśleniem o pokoju, ale ktoś to musi robić”. „Bo wreszcie będzie zakończenie tej strasznej wojny; mamy nadzieję, że nastąpi to szybko”- powiedział watykańskim mediom.
“Staramy się zawsze przypominać, tak jak wielu innych, o okrucieństwie, potworności tej wojny, która trwa kosztem tylu ofiar, tylu zabitych, tylu rannych, rozdzielonych rodzin” – oświadczył brytyjski dostojnik w rozmowie z Vatican News. Dodał jednocześnie, że Stolica Apostolska podtrzymuje gotowość wobec stron konfliktu w sprawie „ewentualnych negocjacji, które powinny położyć kres tej straszliwej wojnie”. “Uważam, że taka jest nasza rola” – dodał. „Podczas gdy dla samej Ukrainy i wielu innych trudno jest mówić o dialogu i pokoju oraz pojednaniu, to jest coś, co Kościół, Stolica Apostolska i Ojciec Święty mogą i powinni robić” – zaznaczył sekretarz do spraw stosunków z państwami. Jego zdaniem to kwestia „fundamentalna” – „podtrzymywać marzenie o pokoju”.
>>> Watykan: decyzja Rosji dot. traktatu kontroli zbrojeń jądrowych, to krok w złym kierunku
Będzie trzeba odbudować relacje z Rosją
“Rozumiemy trudności, jakie ma wielu w tym momencie cierpienia z myśleniem o pokoju, ale ktoś to musi robić, bo wreszcie będzie zakończenie tej strasznej wojny; mamy nadzieję, że nastąpi to szybko” – stwierdził abp Gallagher. Jego zdaniem wojna w Ukrainie stawia wszystkich w trudnej sytuacji.
„Uznając to, jak ciężkie są czyny Rosji, widzimy, że Rosja jest bardzo ważnym krajem, z długą historią, a my na końcu musimy odbudować pokój, relacje z Rosją w przyszłości. I to czyni przebieg tej wojny szczególnie trudnym” – wyjaśnił szef dyplomacji Watykanu.
“Nie wątpię w to, że wszyscy Ukraińcy marzą o pokoju” – powiedział abp Gallagher. Wyraził przekonanie, że marzenie to muszą zachować, „mimo cierpień, trudności, mimo oczywiście tak bolesnych w tym momencie relacji z Rosją i z Rosjanami”. Ale także Ukraińcy „muszą zachować, może pamiętając również lata wolności, lata pokoju, jakie przeżył ten kraj po odzyskaniu niepodległości; muszą patrzeć w przyszłość z pewnym optymizmem starając się już myśleć o odbudowie” – oświadczył szef dyplomacji Watykanu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |