Abp Pennacchio: Polakom Wniebowzięcie NMP przypomina o związku naszej narodowej historii z Maryją i jej Synem
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypomina, że cały człowiek – jego dusza i ciało – są przeznaczone do wieczności. Nie można więc troszczyć się o jedno, zapominając o drugim i odwrotnie – mówił abp Salvatore Pennacchio w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Nuncjusz apostolski przewodniczył tam 14 sierpnia Mszy św. podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego, a jednocześnie w pierwszą rocznicę ustanowienia miejscowego kościoła bazyliką mniejszą. Nuncjusz podkreślił, że że Polakom Wniebowzięcie NMP przypomina ponadto o związku naszej narodowej historii z Maryją i jej Synem.
Abp Salvatore Pennacchio podkreślił, że obchodzone dzisiaj święto mówi o niezwykłej roli Maryi w historii zbawienia, która nie zakończyła się wraz z wniebowzięciem.
– To wydarzenie przypomina nam prawdę o zwycięstwie życia nad śmiercią, o darze nieśmiertelności i pełni życia w Bogu. Mówi nam o powadze i godności ludzkiego ciała, które jest przeznaczone do tego, by oglądać samego Boga i Jego świętych – mówił.
>>> Jak zrobić idealny bukiet na 15 sierpnia? [NASZ PORADNIK]
Dzisiejsze święto – podkreślił kaznodzieja – przypomina, że cały człowiek – jego dusza i ciało – są przeznaczone do wieczności. – Nie można więc troszczyć się o jedno, zapominając o drugim i odwrotnie – zaznaczył abp Pennacchio.
Hierarcha wskazywał, że Maryja jest nauczycielką przeżywania wiary i wcielania jej w życie. – Jest dla nas również Matką, która będąc w niebie, blisko swojego Syna i wstawia się za nami – dodał.
Nuncjusz zwrócił uwagę, że Polakom Wniebowzięcie NMP przypomina ponadto o związku naszej narodowej historii z Maryją i jej Synem. – Mówi wam o tym, że jako jej dzieci nie jesteście sami – powiedział.
Przypomniał, że wiele ważnych wydarzeń w dziejach Polski wiąże się z Matką Bożą, a jednym z przykładów jest zwycięstwo w „jednej z najważniejszych bitew w światowej historii”, jaka rozegrała się bitwie na przedpolach Warszawy w 1920 r.
Wizyta nuncjusza apostolskiego w Kalwarii Pacławskiej była związana pierwszą rocznicą ustanowienia miejscowego Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej bazyliką mniejszą. Dekret Stolicy Apostolskiej ogłosił abp Adam Szal podczas Mszy świętej 13 sierpnia 2020 r., we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Kalwaryjskiej. Uroczystościom miał przewodniczyć nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Penacchio, jednak ze względów epidemicznych, nie mógł wówczas przyjechać do Kalwarii Pacławskiej.
>>> Wniebowzięcie czy Zaśnięcie Matki Bożej?
Po Mszy św. odbyła się prapremiera oratorium „Odnalezione szczęście” ku czci sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca z okazji 100. rocznicy jego śmierci (1921-2021) i trwającego roku poświęconego jego pamięci, którego kompozytorem jest Andrzej Mozgała z Rzeszowa do tekstów ks. Krzysztofa Lechowicza z diecezji sandomierskiej oraz o. Edwarda Staniukiewicza, franciszkanina z Kalwarii Pacławskiej, kustosza grobu o. Wenantego Katarzyńca.
Wykonawcami oratorium byli soliści: Justyna Reczeniedi – sopran, Iwona Kowalkowska – mezzosopran, Andrzej Głowienka – tenor, Jakub Milewski – baryton oraz o. Edward Staniukiewicz – narrator. Towarzyszyli im: Sanocki Chór Kameralny, Chór Katedry Muzyki Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza a także Podkarpacka Orkiestra Kameralna. Dyrygentem i dyrektorem muzycznym całego wydarzenia jest dr hab. prof. UJK Elżbieta Przystasz.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |