fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Abp Ryś: Ewangelia jest zawsze dobrą nowiną, nigdy wykluczaniem

W ewangelizacji potrzebna jest wierność człowiekowi, do którego się idzie – i to zakłada odrzucenie jakiegokolwiek wykluczania, osądu i potępiania – i wierność przesłaniu, z którym się idzie – powiedział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Abp Ryś poinformował, że od 9 do 11 września w kościele jezuitów i na stadionie Orła w Łodzi odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Miasto – rewitalizacja”.

Przypomniał, że poprzednie kongresy podejmowały problematykę ewangelizacji różnych środowisk: parafii, wsi czy ludzi młodych: „W tym roku zdecydowaliśmy się na ewangelizację miasta. Kongres odbędzie się w Łodzi, która już teraz doświadcza rewitalizacji w wielu wymiarach, uznaliśmy więc, że warto porozmawiać o tym, jak zadbać o rewitalizację w wymiarze duchowym”.

Odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka

Metropolita łódzki przytoczył słowa papieża Franciszka, który w adhortacji Evangelii Gaudium wskazywał, że miasta nie ewangelizuje się w taki sposób, że przynosi się do niego Chrystusa, lecz poprzez odkrywanie Chrystusa obecnego w mieście. Powiedział, że „papież pokazuje miejsca, gdzie można Go w mieście odkryć. Są to miejsca, w których nie od razu Chrystusa widać, ale jeśli dobrze Go poszukamy, to On tam jest. Dwa uprzywilejowane takie miejsca to peryferie i kultura”.

>>> Abp Ryś ujawnia szczegóły Kongresu Nowej Ewangelizacji

Dodał, że współcześnie peryferii jest coraz więcej: „Są miejsca, których do niedawna nie nazwalibyśmy peryferiami, a dziś już nimi są. Dziś za peryferia można np. uznać środowisko ludzi młodych, którzy są głęboko zaangażowani w życie Kościoła, a co za tym idzie, często nie znajdują zrozumienia wśród swoich rówieśników. Z drugiej strony takie osoby często nie znajdują zrozumienia w swoich parafiach – są więc podwójnie odsuwane na peryferia”.

Zaznaczył, że tematowi ewangelizacji peryferii uczestnicy przyjrzą się w czasie warsztatów, które poruszać będą tematykę różnic pokoleniowych, osób skazanych, bezdomnych, małżeństw niesakramentalnych, homoseksualizmu, osób rozczarowanych Kościołem, kultury młodych, przemocy wobec kobiet i dzieci czy ewangelizacji w sieci. Dodał, że temu, by współczesne peryferia ponazywać, będą służyły również wykłady prof. Kai Kazimierskiej oraz ks. prof. Tomáša Halíka.

Fot. YouTube/ PrzystanekJezusTV

Czym jest dobra nowina?

Według arcybiskupa Rysia „Ewangelia jest zawsze dobrą nowiną, nigdy wykluczaniem”. Podkreślił, że „Ewangelia jest zaproszeniem do spotkania Boga, który się objawia. Ci, którzy idą z Ewangelią nie wymyślają jej od nowa, tylko głoszą ją taką, jaką Pan Jezus nam ją zostawił. Nie da się inaczej”.

Wyjaśnił, że w ewangelizacji „potrzebna jest wierność człowiekowi, do którego się idzie – i to zakłada odrzucenie jakiegokolwiek wykluczania, osądu i potępiania – i wierność przesłaniu, z którym się idzie” – zastrzegł abp Ryś.

Podkreślił, że w centrum kongresu znajdować się będą rekolekcje, które poprowadzą dla uczestników członkowie Wspólnot Jerozolimskich z Warszawy.

Zaznaczył, że pierwszy dzień kongresu kierowany będzie do księży. Wykłady poprowadzi dla nich sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa abp Jorge Carlos Patrón Wong, który opowie o wyjściu ku ewangelizacji w parafii. Głównym mówcą drugiego dnia będzie prof. Władysław Stróżewski, który wprowadzi uczestników w temat możliwości odkrywania tego, co Boże w kulturze współczesnej.

>>> Abp Ryś na Jasnej Górze: Maryjo, czy my widzimy Twojego syna w uchodźcach? [WIDEO]

Abp Ryś poinformował, że trzeciego dnia kongresu na Stadionie „Orła” w Łodzi odbędzie się otwarte dla wszystkich chętnych spotkanie ewangelizacyjne ze świadectwami i modlitwą uwielbienia. Osią wydarzenia będzie projekt pt. „Dekalog”, stworzony przez Marcina Pospieszalskiego i artystów z całego świata, którzy przedstawią przykazania Boże w formie muzycznej. Każdemu z przykazań poświęcony będzie jeden utwór. „To będzie próba odkrywania Jezusa obecnego w kulturze.

„Dekalog jest słowem Pana Boga, które wytycza nam drogi ku wolności. Chcemy się z tym zmierzyć, a nie tylko o tym posłuchać” – wyjaśnił hierarcha.

adoracja monstrancja
Fot. cathopic

Adoracja w dzień i w nocy przez siedem dni

Metropolita łódzki zaznaczył, że kongres poprzedzi okres intensywnej modlitwy zwanej „Jerychem”, czyli 7 dni i 7 nocy adoracji eucharystycznej w kilku miejscach w diecezji. W Łodzi „Jerycho” odbędzie się w kościele Matki Bożej Fatimskiej. „Sens tej modlitwy jest taki sam, jaki był sens modlitwy pod Jerychem, kiedy Jozue miał je zdobywać. Wtedy chodziło o to, żeby padły mury i o to chodzi dzisiaj. Murów jest dzisiaj wiele w ludziach, w nas, pewnie też w Kościele. Modlitwa ma je kruszyć. Bez modlitwy trudno jest porywać się na jakiekolwiek sensowne działania” – ocenił.

Dodał, że 4 września grupa młodych będzie jechać wokół Łodzi na rowerach jednocześnie modląc się za miasto. Abp Ryś poinformował, że odprawi dla młodych mszę św. o godz. 9 w kościele Matki Bożej Fatimskiej, a następnie wyruszy w drogę razem z nimi.

>>> W tym kościele trwa nieustanna adoracja od 35 lat

Wyjaśnił, że na kongres zaproszeni są wszyscy, którzy odkrywają w sobie powołanie do ewangelizacji, a więc przede wszystkim księża, siostry zakonne, katecheci oraz liderzy i członkowie wspólnot ewangelizacyjnych.

„Jesteśmy po czasie półtorarocznej izolacji wywołanej pandemią. Dobrze by było, żeby kongres stał się okazją do spotkania środowiska ewangelizatorów. Wszystkim nam potrzebna jest rewitalizacja” – ocenił.

Pierwszy Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się w lipcu 2012 r. w Kostrzynie nad Odrą – równolegle z organizowanym tam Przystankiem Jezus. Drugie spotkanie Kongresu odbyło się we wrześniu 2013 r. na warszawskim Ursynowie, trzecie – w maju 2015 r. w Skrzatuszu – poświęcone było ewangelizacji wsi, czwarte – w 2017 r. w Częstochowie poświęcone było młodzieży. Piąta edycja kongresu, poświęcona rodzinie odbyła, się w 2019 r. w Gnieźnie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze