Abp Ryś: Ewangelia jest zawsze dobrą nowiną, nigdy wykluczaniem
W ewangelizacji potrzebna jest wierność człowiekowi, do którego się idzie – i to zakłada odrzucenie jakiegokolwiek wykluczania, osądu i potępiania – i wierność przesłaniu, z którym się idzie – powiedział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Abp Ryś poinformował, że od 9 do 11 września w kościele jezuitów i na stadionie Orła w Łodzi odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Miasto – rewitalizacja”.
Przypomniał, że poprzednie kongresy podejmowały problematykę ewangelizacji różnych środowisk: parafii, wsi czy ludzi młodych: „W tym roku zdecydowaliśmy się na ewangelizację miasta. Kongres odbędzie się w Łodzi, która już teraz doświadcza rewitalizacji w wielu wymiarach, uznaliśmy więc, że warto porozmawiać o tym, jak zadbać o rewitalizację w wymiarze duchowym”.
Odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka
Metropolita łódzki przytoczył słowa papieża Franciszka, który w adhortacji Evangelii Gaudium wskazywał, że miasta nie ewangelizuje się w taki sposób, że przynosi się do niego Chrystusa, lecz poprzez odkrywanie Chrystusa obecnego w mieście. Powiedział, że „papież pokazuje miejsca, gdzie można Go w mieście odkryć. Są to miejsca, w których nie od razu Chrystusa widać, ale jeśli dobrze Go poszukamy, to On tam jest. Dwa uprzywilejowane takie miejsca to peryferie i kultura”.
>>> Abp Ryś ujawnia szczegóły Kongresu Nowej Ewangelizacji
Dodał, że współcześnie peryferii jest coraz więcej: „Są miejsca, których do niedawna nie nazwalibyśmy peryferiami, a dziś już nimi są. Dziś za peryferia można np. uznać środowisko ludzi młodych, którzy są głęboko zaangażowani w życie Kościoła, a co za tym idzie, często nie znajdują zrozumienia wśród swoich rówieśników. Z drugiej strony takie osoby często nie znajdują zrozumienia w swoich parafiach – są więc podwójnie odsuwane na peryferia”.
Zaznaczył, że tematowi ewangelizacji peryferii uczestnicy przyjrzą się w czasie warsztatów, które poruszać będą tematykę różnic pokoleniowych, osób skazanych, bezdomnych, małżeństw niesakramentalnych, homoseksualizmu, osób rozczarowanych Kościołem, kultury młodych, przemocy wobec kobiet i dzieci czy ewangelizacji w sieci. Dodał, że temu, by współczesne peryferia ponazywać, będą służyły również wykłady prof. Kai Kazimierskiej oraz ks. prof. Tomáša Halíka.
Czym jest dobra nowina?
Według arcybiskupa Rysia „Ewangelia jest zawsze dobrą nowiną, nigdy wykluczaniem”. Podkreślił, że „Ewangelia jest zaproszeniem do spotkania Boga, który się objawia. Ci, którzy idą z Ewangelią nie wymyślają jej od nowa, tylko głoszą ją taką, jaką Pan Jezus nam ją zostawił. Nie da się inaczej”.
Wyjaśnił, że w ewangelizacji „potrzebna jest wierność człowiekowi, do którego się idzie – i to zakłada odrzucenie jakiegokolwiek wykluczania, osądu i potępiania – i wierność przesłaniu, z którym się idzie” – zastrzegł abp Ryś.
Podkreślił, że w centrum kongresu znajdować się będą rekolekcje, które poprowadzą dla uczestników członkowie Wspólnot Jerozolimskich z Warszawy.
Zaznaczył, że pierwszy dzień kongresu kierowany będzie do księży. Wykłady poprowadzi dla nich sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa abp Jorge Carlos Patrón Wong, który opowie o wyjściu ku ewangelizacji w parafii. Głównym mówcą drugiego dnia będzie prof. Władysław Stróżewski, który wprowadzi uczestników w temat możliwości odkrywania tego, co Boże w kulturze współczesnej.
>>> Abp Ryś na Jasnej Górze: Maryjo, czy my widzimy Twojego syna w uchodźcach? [WIDEO]
Abp Ryś poinformował, że trzeciego dnia kongresu na Stadionie „Orła” w Łodzi odbędzie się otwarte dla wszystkich chętnych spotkanie ewangelizacyjne ze świadectwami i modlitwą uwielbienia. Osią wydarzenia będzie projekt pt. „Dekalog”, stworzony przez Marcina Pospieszalskiego i artystów z całego świata, którzy przedstawią przykazania Boże w formie muzycznej. Każdemu z przykazań poświęcony będzie jeden utwór. „To będzie próba odkrywania Jezusa obecnego w kulturze.
„Dekalog jest słowem Pana Boga, które wytycza nam drogi ku wolności. Chcemy się z tym zmierzyć, a nie tylko o tym posłuchać” – wyjaśnił hierarcha.
Adoracja w dzień i w nocy przez siedem dni
Metropolita łódzki zaznaczył, że kongres poprzedzi okres intensywnej modlitwy zwanej „Jerychem”, czyli 7 dni i 7 nocy adoracji eucharystycznej w kilku miejscach w diecezji. W Łodzi „Jerycho” odbędzie się w kościele Matki Bożej Fatimskiej. „Sens tej modlitwy jest taki sam, jaki był sens modlitwy pod Jerychem, kiedy Jozue miał je zdobywać. Wtedy chodziło o to, żeby padły mury i o to chodzi dzisiaj. Murów jest dzisiaj wiele w ludziach, w nas, pewnie też w Kościele. Modlitwa ma je kruszyć. Bez modlitwy trudno jest porywać się na jakiekolwiek sensowne działania” – ocenił.
Dodał, że 4 września grupa młodych będzie jechać wokół Łodzi na rowerach jednocześnie modląc się za miasto. Abp Ryś poinformował, że odprawi dla młodych mszę św. o godz. 9 w kościele Matki Bożej Fatimskiej, a następnie wyruszy w drogę razem z nimi.
>>> W tym kościele trwa nieustanna adoracja od 35 lat
Wyjaśnił, że na kongres zaproszeni są wszyscy, którzy odkrywają w sobie powołanie do ewangelizacji, a więc przede wszystkim księża, siostry zakonne, katecheci oraz liderzy i członkowie wspólnot ewangelizacyjnych.
„Jesteśmy po czasie półtorarocznej izolacji wywołanej pandemią. Dobrze by było, żeby kongres stał się okazją do spotkania środowiska ewangelizatorów. Wszystkim nam potrzebna jest rewitalizacja” – ocenił.
Pierwszy Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się w lipcu 2012 r. w Kostrzynie nad Odrą – równolegle z organizowanym tam Przystankiem Jezus. Drugie spotkanie Kongresu odbyło się we wrześniu 2013 r. na warszawskim Ursynowie, trzecie – w maju 2015 r. w Skrzatuszu – poświęcone było ewangelizacji wsi, czwarte – w 2017 r. w Częstochowie poświęcone było młodzieży. Piąta edycja kongresu, poświęcona rodzinie odbyła, się w 2019 r. w Gnieźnie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |