Abp Ryś: Jezus posyła nas do misji słowa i świadectwa
W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego abp Grzegorz Ryś celebrował mszę Świętą w kaplicy domu biskupiego. Tego dnia również rozpoczęto polskie obchody Tygodnia Laudato si’.
Obchody Tygodnia Laudato Si’ są zwieńczeniem Roku Jubileuszowego Laudato si’ organizowanego przez wiernych na całym świecie z inicjatywy watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Celem Tygodnia Laudato si’ jest uwrażliwienie katolików na całym świecie na “wołanie ziemi i krzyk ubogich” oraz wskazanie Kościołowi konkretnych sposobów na wcielanie w życie przesłania ogłoszonej przez papieża Franciszka 6 lat temu encykliki „Laudato si’” – zaczynając od własnej parafii. Celem tego tygodnia jest też wezwanie wszystkich wierzących do ochrony środowiska.
>>> Abp Ryś: chrześcijaństwo jest nauczeniem drogi
Podczas homilii metropolita łódzki zwrócił uwagę, że liturgia słowa pokazuje wniebowstąpienie Pana Jezusa jako przekazanie ludziom misji; jest to początek posłannictwa uczniów. Podkreślił, że poprzez posłanie Jezus okazuje uczniom – i nam zarazem – wielką miłość i zaufanie. – Miara tej miłości i zaufania jest skupiona w słowie „jedenastu”. To jest bardzo bolesne słowo. Oczywiście powinno być „dwunastu”. „Jedenastu” oddaje dramat, jaki wydarzył się w gronie uczniów. „Jedenastu” mówi o Judaszu, który nie tylko zdradził Jezusa, ale potem nie uniósł własnego grzechu. Nie potrafił ze swoim grzechem przyjść do Jezusa i popełnił samobójstwo – tłumaczył duszpasterz Podkreślił, że pełne wybaczenie jest wtedy, gdy temu, kto nas zawiódł, zdradził, okazujemy zaufanie i zapraszamy do współdziałania. Dlatego istotne jest, abyśmy nie traktowali misji zleconej nam przez Jezusa jako ciężaru, ale zauważyli w niej wielką ufność i miłość.
Następnie metropolita łódzki zaznaczył, że dzisiejsza niedziela rozpoczynająca Tydzień Laudato si’, każe zwrócić nam szczególną uwagę na wszelkie stworzenie. – W tym słowie jest wezwanie do nawrócenia ekologicznego. Co oznacza nawrócenie ekologiczne? Jakość mojego spotkania z Jezusem widać w moim odniesieniu do całego stworzenia. W tym sensie Ewangelia dotyka całego stworzenia. Człowiek, który się nawraca, porządkuje swoją relację nie tylko do Boga i do ludzi, ale do całego stworzenia – dodał arcybiskup. Podsumowując, duszpasterz podkreślił, by w ekologii chrześcijańskiej widzieć przestrzeń do własnego nawrócenia, które przejawia się we wdzięczności, poczuciu wspólnoty i odpowiedzialności za stworzony świat. Na zakończenie Eucharystii odmówiono modlitwę przygotowaną przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |