Abp Skworc: Bóg staje w obronie życia człowieka

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Bóg staje w obronie życia człowieka – tymi słowami rozpoczął homilię abp Wiktor Skworc w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowego w Piekarach Śląskich. Metropolita katowicki sprawował tam Eucharystię z okazji XXV Światowego Dnia Chorego.

W poniedziałek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawił Eucharystię w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowego im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich z okazji niedawno obchodzonego XXV Światowego Dnia Chorego.

Szpitalny kapelan Ks. Krzysztof Hołyński wprowadzając do Eucharystii przypomniał, że powinnością, „którą nam zlecił Pan Jezus, jest troska o drugiego człowieka”.

Metropolita katowicki w homilii zwrócił uwagę, że z dzisiejszej liturgii słowa „wynika jedna zasadnicza myśl: Bóg staje w obronie życia człowieka”.

Nawiązując do przeżywanego niedawno XXV Światowego Dnia Chorego podkreślił, że ”każda choroba i każde cierpienie jest indywidualne, ma bardzo konkretną twarz”. – Widzimy to na szpitalnych oddziałach. A gdy sami jesteśmy dotknięci chorobą, to wiemy, że tę rzeczywistość musimy przeżywać niejako w sobie, bardzo osobiście, bardzo indywidualnie – powiedział.

Metropolita katowicki podziękował także dyrekcji i personelowi szpitala za najwyższy poziom świadczonej tutaj pomocy. Podkreślił, że piekarska placówka jest znana w całej Polsce jest wizytówką miasta.

– Moi drodzy szpital to nie mury i struktury – chociaż są potrzebne – szpital to przede wszystkim ofiarni ludzie, którzy w nim pracują – podkreślił metropolita katowicki.

– Nie zapominamy, że ten szpital jest w mieście Piekary Śląskie, gdzie jest sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej (…). Patrzymy zatem w kierunku bazyliki, (…) patrzymy na Maryję, której jedno z imion to uzdrowienie chorych. To ona zapewnia nas o miłości Boga, zwłaszcza w doświadczeniu choroby, kiedy człowiek jest skazany na pomoc z zewnątrz. Pomocy duchowej udziela Kościół przez sakramenty, zwłaszcza sakramenty chorych i poprzez wskazywanie na Maryję, która przypomina, że każdy chory jest i pozostaje istotą ludzką, i musi być traktowany jako taka – powiedział abp Skworc.

Hierarcha podkreślił także godność osób chorych, które „nigdy nie mogą stać się przedmiotami”. – Inaczej dochodzi do dehumanizacji medycyny, a relacje na linii lekarz-pacjent są zaburzone i są nazywane procedurami – dodał. Przywołał słowa prezesa Śląskiej Izby Lekarskiej, który w niedawno udzielonym wywiadzie podkreślił, że „chcemy leczyć, a nie liczyć”.

Homilię metropolita górnośląski zakończył modlitwą do Matki Bożej, w której ofiarował chorych, prosząc dla nich o łaskę zdrowia.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest corocznie od 1993 r. Zapoczątkował go papież Jan Paweł II w liście z 13 maja 1992 r. skierowanym do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Fot. youtube.com

Abp Skworc: Bóg staje w obronie życia człowieka
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze