fot. Waldemar Deska, PAP

Abp Skworc: dziecko to nie przedmiot, żeby go przestawiać jak szafę

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Życzę, aby mój kraj, jako suwerenne państwo, obronił prawo dziecka i obronił swoją obywatelkę – mówił w archidiecezjalnym Radiu eM abp Wiktor Skworc. Nawiązał w ten sposób do głośnej sprawy 4-letniej Ines, którą po śmierci jej mamy chce zabrać do Belgii ojciec.

– Dobro dziecka powinno być najwyższym prawem i o to toczy się batalia – mówił metropolita katowicki. Wypowiadając się w „Rozmowie poranka” Radia eM, zwrócił uwagę, że dla Ines (do niedawna mieszkanki Katowic) jej ojciec jest obcym mężczyzną. – Dotykamy rodzinnego dramatu, dramatu dziecka i bardzo trudno jest o tej sprawie mówić, bo jest ona wielokrotnie złożona i bardzo skomplikowana – podkreślał arcybiskup.

Przypomniał, że dziecko wychowywało się w Polsce bez ojca. – Ines tu chodziła do przedszkola, tu miała rówieśnicze środowisko… Mówi tylko po polsku – zaznaczał abp Skworc dodając, że tutaj, w Polsce, Ines z woli matki została ochrzczona i wrastała w polską kulturę, tradycję, zresztą innej nie zna. – Teraz ma być uprowadzona w majestacie prawa – do obcego środowiska przez – co prawda – ojca, ale obcego dla niej mężczyznę – tłumaczył. Sprawy ich wzajemnych kontaktów są do uregulowania – podkreślił arcybiskup.

>>> Niewidoma kobieta zobaczyła swoje dziecko [ZDJĘCIA]

Hierarcha pytał o sprawiedliwość, o słuszność, nade wszystko o dobro dziecka. Poprosił też wszystkich o modlitwę za tę 4–letnią dziewczynkę. Arcybiskup podziękował za zaangażowanie w obronę jej dobra wiceministrowi sprawiedliwości Michałowi Wójcikowi, a także Rzecznikowi Praw Dziecka. – Życzymy panu ministrowi wytrwałości, a ojcu roztropności – mówił abp Wiktor Skworc.

fot. pixabay

– Dziecko to nie rzecz, to nie przedmiot, żeby go przestawiać jak szafę – przypomniał. – Życzę, aby mój kraj, jako suwerenne państwo, obronił prawo dziecka i obronił swoją obywatelkę – mówił na radiowej antenie metropolita katowicki.

Odnosząc się do wręczonych niedawno nominacji dla księży w archidiecezji katowickiej, metropolita zwrócił uwagę, że w tym roku zmiany personalne w parafiach zostały do minimum. Wyjaśnił, że w związku z perturbacjami spowodowanymi pandemią, większe zmiany pozostawiono na rok przyszły.

Abp Wiktor Skworc zaprosił do wirtualnego udziału w pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę w najbliższy poniedziałek (6.07), ale też zachęcił do lektury wydawanego w Katowicach miesięcznika Apostolstwa, jak i do włączenia się do jego wspólnoty. Oznacza to, jak przypomniał, m.in. podjęcie wewnętrznej decyzji cierpliwego znoszenia choroby po chrześcijańsku, w jedności z Chrystusem. Jedną z intencji tej ofiary może być sprawa ojczyzny – zauważył abp Skworc.

>>> Moje dziecko – Bóg napisał do Ciebie List

Metropolita katowicki wezwał także do pomocy powodzianom na Podkarpaciu. W najbliższą niedzielę (5. 07) w parafiach archidiecezji katowickiej odbędzie się zbiórka na ten cel.

Przypominając o zbliżającej się II turze wyborów prezydenckich, metropolita katowicki podkreślił, że wybór prezydenta to także wybór etyczny, moralny, bo każdy z kandydatów ma swój system wartości. – Nie powinniśmy sobie robić wakacji od wyborów – powiedział arcybiskup.

Zobacz także
Wasze komentarze