Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Franciszek: pokój to życie w braterskim dzieleniu się z innymi

„Pokój to nie tylko brak wojny, ale życie pełne sensu, zaplanowane i przeżywane w osobistym spełnieniu i braterskim dzieleniu się z innymi”. Mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Była ona transmitowana z papieskiej biblioteki w Pałacu Apostolskim w Watykanie.

>>> Franciszek: oprócz szczepionki dla organizmu potrzebujemy też szczepionki dla serca

Ojciec Święty zachęcił, byśmy rozpoczynając nowy rok wykorzystali dany nam przez Boga czas „na rzecz naszego rozwoju ludzkiego i duchowego, aby był to czas na zniwelowanie nienawiści i podziałów, aby był to czas poczucia, że wszyscy jesteśmy bardziej braćmi, aby był to czas budowania, a nie niszczenia, troszcząc się jedni o drugich i o świat stworzony”.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Troska o bliźniego i o świat stworzony

>>> Dziś uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 

Przypomniał, że „właśnie trosce o bliźniego i o stworzenie poświęcony jest temat obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Pokoju: «Kultura troskliwości jako droga do pokoju»”. – Bolesne wydarzenia, które wyznaczyły drogę ludzkości w minionym roku, a zwłaszcza pandemia, uczą nas, jak bardzo niezbędne jest zainteresowanie się problemami innych i podzielanie ich obaw. Taka postawa przedstawia drogę, która prowadzi do pokoju, ponieważ sprzyja budowaniu społeczeństwa opartego na relacjach braterskich. Każdy z nas, mężczyzn i kobiet naszych czasów, jest powołany do aby każdego dnia i w każdej dziedzinie życia wnosić pokój, wyciągając rękę do brata lub siostry, którzy potrzebują słowa pocieszenia, gestu czułości, solidarnej pomocy – wskazał papież.

Budowanie pokoju

>>> Zawierz się Maryi na kolejny rok [MODLITWA]

Wyjaśnił, że „pokój można zbudować, jeśli zaczniemy żyć w pokoju ze sobą i z tymi, którzy są wokół nas, usuwając przeszkody, które uniemożliwiają nam troskę o tych, którzy są w potrzebie i w ubóstwie”. – Chodzi o rozwijanie mentalności i kultury „troszczenia się”, aby przezwyciężyć obojętność, odrzucenie i rywalizację, które niestety dominują. Pokój to nie tylko brak wojny, ale życie pełne sensu, zaplanowane i przeżywane w osobistym spełnieniu i braterskim dzieleniu się z innymi. Wówczas ten pokój, który jest tak upragniony i zawsze zagrożony przemocą, egoizmem i niegodziwością, staje się możliwy i osiągalny – podkreślił Franciszek.

Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Rok solidarności i pokoju

>>> Rok 2020 na Jasnej Górze: tylko milion pielgrzymów

Przypomniał, że pokoju „nie możemy w pełni osiągnąć wyłącznie siłami ludzkimi”. – Pokój jest przede wszystkim darem Bożym. Trzeba o niego błagać nieustanną modlitwą, podtrzymywaną cierpliwym i pełnym szacunku dialogiem, budowanym poprzez współpracę otwartą na prawdę i sprawiedliwość oraz zawsze dbającą o słuszne aspiracje jednostek i narodów. Oby pokój zapanował w ludzkich sercach i w rodzinach, w miejscach pracy i rozrywki, we wspólnotach i narodach – powiedział papież.

Apel o pokój w Jemenie

Franciszek złożył też „życzenia szczęśliwego i spokojnego 2021 roku”. – Niech to będzie rok braterskiej solidarności i pokoju dla wszystkich; rok pełen ufnego oczekiwania i nadziei, który powierzamy niebiańskiej opiece Maryi, Matki Bożej i naszej Matki – mówił Franciszek. Podziękował też wszystkim, którzy na całym świecie, „szanując ograniczenia nałożone przez pandemię”, poprzez modlitwę i refleksję obchodzą przypadający dzisiaj Światowy Dzień Pokoju. – W tym kontekście wyrażam swój smutek i zaniepokojenie z powodu dalszej eskalacji przemocy w Jemenie, która powoduje liczne niewinne ofiary, i modlę się, aby podjęto starania na rzecz znalezienia rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót pokoju umęczonym mieszkańcom tego kraju – zapewnił papież.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze