fot. unsplash.com/Jacob Bantzinger

Abp Stanisław Gądecki: adoracja Najświętszego Sakramentu uzdrawia sumienia

Usilnie zachęcajmy siebie nawzajem do adoracji Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie Ołtarza, pozwalając Mu uzdrawiać nasze sumienia, oczyszczać nas, oświecać i jednoczyć – mówił podczas w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa abp Stanisław Gądecki. Tradycyjna procesja przeszła ulicami Poznania na plac Adama Mickiewicza, gdzie stał Pomnik Wdzięczności zburzony przez Niemców podczas II wojny światowej.

Metropolita poznański w homilii wygłoszonej w kościele pw. Serca Jezusa przekonywał, że człowiek powinien dawać odpowiedź na miłość Serca Jezusowego. „W społeczeństwie, w którym coraz szybciej rozwija się technika i informatyka, sztuczna inteligencja, w którym pochłonięci jesteśmy tysiącami często sprzecznych dążeń, człowiek może zagubić własne centrum – centrum samego siebie. Zakłócenia równowagi, na jakie cierpi dzisiejszy świat, w istocie wiążą się z bardziej podstawowym zakłóceniem równowagi, jaka ma miejsce w ludzkim sercu” – mówił abp Gądecki.

>>> Jubileusz 50 lat kapłaństwa abp. Stanisława Gądeckiego [+GALERIA]

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że prawdziwa miłość jest miłością trudną, związaną też z troską o szczęście wieczne. „Jeżeli chcemy prawdziwie kochać, musimy przejść przez trudny egzamin miłości. Obojętne, czy jest to egzamin z miłości w stosunku do człowieka, czy też w stosunku do Boga. Taki egzamin trzeba na ziemi zaliczyć, trzeba go zdać. Ta miłość musi się liczyć z Bożą weryfikacją” – mówił abp Gądecki.

„Serce Chrystusa przebite na krzyżu włócznią żołnierza jest nieustannie otwarte dla nas. Wystarczy tylko odpowiedzieć miłością na Jego miłość i wiernością na Jego wierność. Z Bożego Serca możemy czerpać nieprzerwanie siłę do budowania w nas samych i w świecie cywilizacji prawdy i miłości” – podkreślił abp Gądecki.

>>> Abp Adrian Galbas podczas ingresu: tylko Bogu cześć i chwała – to jest nasz program

Metropolita poznański zauważył również, że podstawowym środowiskiem, w którym rozwija się cywilizacja miłości jest rodzina. „Cieszymy się, że rodziny poświęcają się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, które stają się Kościołem domowym, szkołą ofiarnej miłości, wiary i szacunku dla życia” – mówił abp Gądecki.

Pierwsza procesja ku czci Serca Jezusowego w Poznaniu miała miejsce w 1922 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze