Fot. PAP/Lukasz Gągulski

W Krakowie Noc Teatrów i ponad 66 spektakli

66 spektakli, w tym osiem przedstawień plenerowych, zobaczą widzowie 16. edycji Nocy Teatrów, która odbędzie się w sobotę w Krakowie. W przedsięwzięcie zaangażowało się 10 teatrów instytucjonalnych oraz kilkadziesiąt scen nieinstytucjonalnych.

Jak poinformowała Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, który jest organizatorem wydarzenia, program każdej Nocy Teatrów jest niepowtarzalny, zbudowany wokół tematu przewodniego, bądź prezentujący wydarzenia, premiery i projekty ostatniego sezonu artystycznego. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość spektakli w salach teatralnych obowiązują nieodpłatne wejściówki.

„Wejściówki na przedstawienia w salach teatralnych jak co roku rozeszły się bardzo szybko. Krakowianie kochają sztukę teatralną i swoje teatry, bardzo nas też cieszy, że organizowana od kilkunastu lat przez miasto Noc Teatrów jest tak lubiana i popularna” – zaznaczyła przedstawicielka UMK.

>>> Teatr Exit – osoby z niepełnosprawnościami i artystów z dorobkiem łączy pasja do sztuki i filmu

Widzowie, którzy nie zdążyli zapisać się na bezpłatne bilety – wskazała Olesiak – mogą obejrzeć spektakle prezentowane na scenach plenerowych: przed Starą Synagogą, przy Dworku Białoprądnickim, w Rynku Podgórskim, przy Nowohuckim Centrum Kultury, na bulwarze Inflanckim i przy Składzie Solnym.

Fot. Tomasz Stube

Dyrektor podkreśliła, że w organizowaną przez miasto od 2007 roku Noc Teatrów angażują się nie tylko miejskie instytucje – to święto wszystkich scen teatralnych działających w Krakowie, niezależnie od tego, kto jest ich organizatorem czy właścicielem.

W programie wydarzenia, poza ofertą najbardziej znanych teatrów instytucjonalnych, znalazły się także propozycje m.in. teatrów ciała, ruchu i tańca, teatrów plenerowych i ulicznych, kabaretów, scen muzycznych i uczelni teatralnych.

>>> Włochy: poezja i teksty Wisławy Szymborskiej w spektaklu w teatrze w Rzymie

Narodowy Stary Teatr w ramach wydarzenia zaprezentuje przedstawienie oparte na motywach sztuki Freda Apke „Strasznie śmieszne na podstawie Okropnie smutne”. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego widzowie będą mogli zobaczyć spektakle „Smok” oraz „Pani Bovary. Możliwa historia”.

Teatr Bagatela zaprosi na spektakle „Zimne ognie”, „Pani Pylińska i sekret Chopina” oraz „Pitawal, historie kryminalne Krakowa w piosenkach”. Teatr Ludowy przygotował dwa przedstawienia: na Dużej Scenie musicalową interpretację „Ballad i romansów” – spektakl „Ballady i romanse. Horror School Musical”, a na Scenie Pod Ratuszem „Śmierć komiwojażera”.

Teatr Łaźnia Nowa zaprezentuje dwa monodramy: „Materiały do Medei” oraz „Byk” wg Szczepana Twardocha. Teatr Scena STU zaprosi widzów na „Labirynt. 13 bajek dla dorosłych”. Spektakl poświęcony jest pamięci Jerzego Treli. Z kolei najmłodsza krakowska scena Teatr Variété zaprezentuje ostatnią premierę „Do dwóch razy sztuka”.

Fot. PAP/Szymon Łabiński

Z myślą o najmłodszych widzach Teatr Groteska przygotował przedstawienie „Detektyw Pozytywka”, a dla widzów dorosłych – „Balladynę”.

Przed krakowską publicznością zaprezentują się także studenci Akademii Sztuk Teatralnych, którzy pokażą przedstawienie „Świat gdzieś indziej”. Jest to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego.

Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzenia można znaleźć na stronie krakowskienoce.pl oraz w mediach społecznościowych: Facebook oraz Instagram.

Organizatorem Nocy Teatrów jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje wydarzenie we współpracy z teatrami miejskimi. Program przygotowany przez teatry nieinstytucjonalne koordynuje Teatr KTO.

Według danych tego wydziału w Krakowie funkcjonuje co najmniej 65 aktywnych artystycznie teatrów, 11 z nich to teatry publiczne z 24 scenami. Pozostałe to teatry prowadzone m.in. przez organizacje pozarządowe, sceny działające w ramach instytucji kultury, placówek oświatowo-wychowawczych, wyższych uczelni, agencji artystycznych oraz teatry nieformalne.

Noc Teatrów to część cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze. Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza Nocą Teatrów, są to Noc Kin Studyjnych, Noc Muzeów, Noc Tańca, Nocy Jazzu, Nocy „Cracovia Sacra” oraz Noc Poezji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze