Zdjęcie poglądowe fot. PAP/Zbigniew Meissner

„Ku trzeźwości z Kościołem” – 42. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

42. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę i niedzielę pod hasłem „Ku trzeźwości z Kościołem”. W programie m.in. prelekcja ks. Marka Dziewieckiego, doktora psychologii, wykładowcy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Pielgrzymka rozpocznie się w sobotę o godzinie 17 w Sali Papieskiej, gdzie zaplanowano wystąpienie ks. dr. Marka Dziewieckiego. „Ks. dr Marek Dziewiecki w swojej prelekcji poruszy sprawę nauczania Kościoła o trzeźwości i abstynencji jako wartości uniwersalnej. Dzięki nauczaniu i posłudze Kościoła możemy w sposób głęboki i prawdziwy odczytać, kim jest człowiek i jaki jest cel jego istnienia. Dzięki Kościołowi możemy właściwie zrozumieć dar ludzkiej wolności. Dzięki Kościołowi lepiej potrafimy zrozumieć, jak wielką tragedią jest utrata wolności poprzez pijaństwo, alkoholizm i inne nałogi ze wszystkimi jego skutkami nie tylko zdrowotnymi, psychicznymi i społecznymi, ale także z niemniej dramatycznymi skutkami moralnymi, duchowymi i religijnymi” – powiedział PAP JE ks. bp. Tadeusz Bronakowski.

>>> „Trzeźwość na co dzień” – konferencje, modlitwy i świadectwa w Wysokiej

Po prelekcji uczestnicy pielgrzymki wezmą udział w Apelu Jasnogórskim i Mszy św. sprawowanej w Bazylice. Po Eucharystii odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji trzeźwości rodzin.

ks. dr Marek Dziewiecki, fot. Yt/Screen//Salve

W niedzielę o godz. 7.30 odprawiona zostanie droga krzyżowa, a pielgrzymkę zakończy Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.30 celebrowana przez ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Po Mszy św. odbędzie się spotkanie diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości i zakonnych referentów trzeźwości oraz przedstawicieli środowisk, wspólnot i bractw zaangażowanych w służbę na rzecz trzeźwości. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń. Zdaniem organizatorów pielgrzymki, Polacy wciąż piją zbyt dużo i zbyt intensywnie, a problem alkoholizmu dotyczy nawet kilku milionów osób.

Jasnogórskie spotkanie jest również wyrazem wdzięczności za zaangażowanie wielu ludzi czy środowisk w działania na rzecz trzeźwości. Dzieje się tak przez własny przykład abstynencji, modlitwę, różne formy wsparcia.

Celem Apostolstwa Trzeźwości jest modlitwa za osoby uzależnione oraz ich rodziny w intencji uwolnienia od nałogu oraz pomoc wszystkim dotkniętym problemem uzależnień w sferze duchowej, intelektualnej i moralnej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze