Fot. Facebook/Archidiecezja Poznańska

Abp Stanisław Gądecki udzielił misji kanonicznej świeckim katechistom

53 nowych katechistów otrzymało od abp. Stanisława Gądeckiego misję kanoniczną do katechizowania osób dorosłych, a 340 osobom przedłużono misję otrzymaną w poprzednich latach.

„Uczestniczymy dziś w radosnym i pełnym optymizmu wydarzeniu” – mówił w katedrze poznańskiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Udzielenie misji katechistom świeckim odbyło się w Poznaniu po raz trzynasty. Metropolita poznański rozważał w homilii zadania świeckiego katechisty w Kościele.

>>> Misja świeckich w Kościele [ANALIZA]

Naczynie garncarskie

Nawiązując do Ewangelii o przyjściu Dnia Pańskiego przypomniał metaforę z homilii starochrześcijańskiej z II wieku.

„Nasze życie przypomina kształtowanie naczynia garncarskiego. Dopóki żyjemy, kształt tego naczynia można poprawiać. Nawet jeśli lepione naczynie upadnie na ziemię i się zdeformuje, można je podnieść i ukształtować na nowo. Jednakże z chwilą, gdy naczynie zostanie włożone do garncarskiego pieca, niczego w nim nie da się już poprawić. Dla nas takim momentem ostatecznego utrwalenia będzie dzień naszego odejścia z tego świata” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że są dwa środki, aby „być czujnym i przygotowanym na moment, kiedy Pan wezwie nas do swojej obecności: są nimi rachunek sumienia i modlitwa.

„Rachunek sumienia jest zalecany od samego początku przez Kościół i przedstawiany jako dogodny sposób skutecznego przeżywania naszego chrześcijańskiego powołania, a także jako niezbędny środek do zbliżenia się do sakramentu miłosierdzia Bożego, spowiedzi sakramentalnej. Drugim środkiem jest modlitwa. Jest to osobisty dialog z Bogiem, który podtrzymuje nas w Jego obecności i pozwala nam ulegle przyjmować dary Ducha Świętego i zdobywać jego owoce” – zauważył abp Gądecki.

Przepowiadać Słowo Boże w imieniu Kościoła

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, ze w wypełnianiu zadania współpracy świeckich z duchowieństwem została w 2010 r. ustanowiona w Poznaniu Szkoła Katechistów.

„Watykańska Instrukcja o niektórych kwestiach dotyczących współpracy wiernych świeckich w ministerialnej posłudze kapłanów stanowi, iż powinnością kompetentnej władzy kościelnej jest wybranie do tego celu takich kandydatów, którzy wyznają zdrową naukę Kościoła i odznaczają się przykładnym życiem. Do wykonywania tego zadania nie można więc dopuszczać tych, którzy nie prowadzą godziwego życia lub nie cieszą się dobrą opinią, albo których sytuacja rodzinna jest sprzeczna z nauczaniem moralnym Kościoła” – zauważył abp Gądecki.

Metropolita poznański podkreślił, że katechiści nie są przekazicielami własnych pomysłów na życie, przepowiadają słowo Boże w imieniu Kościoła, katechizują w jedności z Kościołem i jego pasterzami.

„Jesteście przecież znakami Kościoła, w którego posłannictwie będziecie uczestniczyć. Dzięki waszej katechetycznej działalności przeżyjecie prawdziwie ewangeliczną przygodę, która umocni waszą własną wiarę. W czasie waszych spotkań katechetycznych starajcie się przekazać katechizowanym dorosłym, że każdy moment w ich życiu jest dobry, aby spotkać Chrystusa. Starajcie się im przekazać, iż aby być szczęśliwym, trzeba koniecznie oświecić własne życie światłem boskiej Ewangelii” – mówił abp Gądecki.

Kandydaci na katechistów uczestniczą przez półtora roku w wykładach, warsztatach i rekolekcjach organizowanych przez Szkołę Katechistów działającą we współpracy z Wydziałem Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitarnej w Poznaniu. Formację kończy misja kanoniczna udzielona przez biskupa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze