Fot. EPA/ANDRII NESTERENKO

Abp Światosław Szewczuk w Dnieprze: Stworzono tu przestrzeń miłości, człowieczeństwa i ciepła

„Stworzono tu przestrzeń miłości, człowieczeństwa i ciepła” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w Dnieprze podczas wizyty duszpasterskiej w egzarchacie donieckim. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) 16 grudnia odwiedził Fundację Charytatywną Caritas-Donieck, a w sobotę, 17 grudnia, w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy odprawił Boską Liturgię, a także odwiedził parafię Wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny i spotkał się z przedstawicielami władz lokalnych.

Caritas Donieck zatrudnia obecnie ponad 150 osób. Od początku wojny Rosji z Ukrainą fundacja charytatywna zdołała pomóc ponad 150 tysiącom osób. Podczas wizyty zwierzchnik UKGK przede wszystkim podziękował charytatywnej organizacji Kościoła za pracę i zapewnił, że Kościół zrobi wszystko, aby „ręce wolontariuszy nigdy nie były puste i zawsze miały możliwość niesienia pomocy potrzebującym”.

Arcybiskup zauważył, że wśród wolontariuszy i pracowników społecznych jest wielu młodych ludzi, którzy według niego zmieniają na lepsze swój Kościół, swoje społeczeństwo i Ukrainę. „W szczególności tutaj, wśród naszych wolontariuszy, pracowników Caritas w Dnieprze, widzę tylko młodych ludzi. Tak jak obrona Ojczyzny stała się na Ukrainie wielkim ruchem młodzieży, tak służba społeczna na Ukrainie jest wielkim ruchem młodzieży – dziewczęta i chłopcy budują teraz przyszłość swojego kraju” – powiedział zwierzchnik UKGK.

W sobotę 17 grudnia abp Szewczuk przewodniczył Boskiej Liturgii w cerkwi św. Mikołaja w Dnieprze. W koncelebrze byli: bp Stepan Menok, egzarcha doniecki, oraz księża kurii patriarchalnej i egzarchatu donieckiego.

>>> Papież: prośmy Maryję, by dotknęła serc tych, którzy mogą zatrzymać wojnę na Ukrainie

W kazaniu hierarcha nawiązując do Ewangelii wskazał na radość apostołów z mocy, którą otrzymali, aby rzeczywiście pokonać zło, a także radość chrześcijan z uświadomienia sobie, że imię każdego z nas jest zapisane w niebie. Podkreślił znaczenie „posiadania zdolności odczuwania tajemniczej radości Boga, którą Pan ukrył przed mądrymi i inteligentnymi, ale objawił niemowlętom. Przede wszystkim jest to spontaniczne dziecięce poczucie prawdziwego dobra, umiejętność odróżniania dobra od zła, a także zrozumienie, że Bóg jest blisko”.

EPA/SERGEY KOZLOV

„Niech Bóg sprawi, aby każdy z nas, chrześcijan, posiadał tajemniczą, dziecięcą mądrość bliskości, otwartości i całkowitego zaufania Bogu. My bowiem, jako chrześcijanie, jesteśmy powołani do tego, by wnieść w ten świat niebiańską radość Boga – to jest w istocie radość Bożego Narodzenia, do której zmierzamy” – mówił abp Szewczuk i dodał: „Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być w tym kościele św. Mikołaja, który poświęciliśmy sześć lat temu. Już wtedy przekonywaliśmy, że św. Mikołaj powinien być czczony nie tylko poprzez ikony, śpiewy czy pachnące kadzidła, ale poprzez konkretne czyny. Ci, którzy kontynuują misję św. Mikołaja, spełniają te same uczynki miłosierdzia, co on. Nic dziwnego, że ten kościół jest duchowym wsparciem dla całego naszego ośrodka służby humanitarnej Caritas Donieckiego Egzarchatu w Dnieprze”.

Zwierzchnik UKGK podziękował ks. Wasylowi Pantelukowi i wszystkim, którzy niestrudzenie pełnią tu posługę, „aby dzieło św. Mikołaja było realizowane w mieście, które słusznie uważane jest za największy ośrodek humanitarny Ukrainy.”

„W milionowym mieście gości teraz 150 tysięcy wewnętrznych przesiedleńców. Przyjąć to nie tylko dać schronienie, jedzenie, ale stworzyć przestrzeń miłości, człowieczeństwa, ogrzać Bożym i ludzkim ciepłem tych, którzy przeżyli tragedię. Cieszymy się, że znaleźliśmy przestrzeń ludzkiego ciepła i pamięci o każdym z was” – dodał arcybiskup.

Na zakończenie Boskiej Liturgii w imieniu całego Kościoła, podziękował kapłanom egzarchatu donieckiego za rozwój parafii, które stały się centrum miłości i miłosierdzia, a także za rozwój Caritas Donieckiej. „Istnieje poczucie, że powstanie tych struktur i ich rozwój były jakby przygotowaniem do straszliwej próby wystawionej Kościołowi i ludziom przez tę wojnę” – zaznaczył abp Szewczuk.

Zwierzchnik Kościoła zwrócił uwagę na fakt, że większość duchownych UKGK, zwłaszcza w egzarchacie donieckim, żyje poniżej granicy ubóstwa, ale mimo wszystko oddaje wszystko potrzebującym. „Wiedz, że pamiętamy o tobie! Chciałem przyjść, abyś poczuł się kochany, chciałem objąć Cię całym swoim Kościołem. Kiedy masz trudności, nie myśl, że jesteś opuszczony. Macie za sobą wielki, potężny Kościół, który dziś rozkwitł na całym świecie. Nasi ojcowie, wasi bracia na Ukrainie i za granicą, pamiętają o was, modlą się za was, wspierają was i cieszą się, że mamy takich kapłanów, którzy widząc nadchodzącego wilka nie opuszczają swojej trzody, ale są gotowi oddać życie za swoje owce. Jest to ikona dobrego pasterza. Niech Pan Bóg wam błogosławi, niech ześle wam siłę, energię, odwagę i wielu dobrych ludzi, którzy będą gotowi wspierać was i dobre czyny, które rozpoczynacie” – powiedział abp Szewczuk do kapłanów egzarchatu donieckiego.

EPA/ALESSANDRO GUERRA

Po Liturgii arcybiskup wraz z duchowieństwem i świeckimi nagrał swoje codzienne przesłanie w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy. „Dziś pozdrawiamy was z bohaterskiego ukraińskiego Dniepru, stolicy obwodu dniepropietrowskiego, milionowego miasta, które stało się jednym z największych humanitarnych centrów Ukrainy, przyjąwszy ponad 180 tys. uchodźców i wewnętrznych przesiedleńców. Tutaj naszemu Kościołowi dodaje otuchy potężne centrum Caritas Egzarchatu Donieckiego, gdzie każdy potrzebujący otrzymuje ciepło, wsparcie i pomoc. Chrystus nadal leczy rany Ukrainy przez swój Święty Kościół – powiedział zwierzchnik UKGK w 297. dniu wojny Rosji z Ukrainą i podkreślił: „Z Dniepru, gdzie brakuje światła i ciepła, chcemy powiedzieć całemu światu: Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!”

Podczas wizyty w Dnieprze patriarcha odwiedził także parafię Opieki Najświętszej Dziewicy i spotkał się z przedstawicielami lokalnych władz.

W ramach wizyty duszpasterskiej zwierzchnik UKGK w egzarchacie donieckim oprócz Zaporoża i Dniepru, odwiedził także Kryjówek, gdzie dokonał konsekracji cerkwi św. Mikołaja.

22 grudnia 2022 r. w patriarchalnej katedrze Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie odbędzie się konsekracja biskupia ks. Maksyma Riabucha, biskupa pomocniczego egzarchatu donieckiego UKGK.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze