ZDJ POGL. Fot. PAP/Rafał Guz

Abp Światosław Szewczuk: musimy leczyć nie idee, ale serca

„Wojna jest zawsze tragedią i zbrodnią, zwłaszcza gdy ktoś prowadzi ją pod imieniem Boga. Wtedy wojna zamienia się w bluźnierstwo. Musimy leczyć nie idee, ale serca” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Abp Szewczuk wygłosił przemówienie otwierające we Lwowie Międzynarodową Konferencję Ekumeniczną pt. „Razem przez trudy wojny: doświadczenie krajów byłej Jugosławii i Ukrainy”. Zaznaczył, że doświadczenie wojny i gojenie się ran są zawsze życiodajne.  Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) podziękował organizatorom konferencji, Komisji UKGK ds. Stosunków Międzywyznaniowych i Międzyreligijnych, Ukraińskiemu Uniwersytetowi Katolickiemu, w szczególności Instytutowi Studiów Ekumenicznych, oraz wszystkim uczestnikom, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami.

>>> Lwów: otwarcie centrum rehabilitacyjnego iskrą nadziei

Abp Szewczuk: wierzymy w zwycięstwo

„Wierzymy w zwycięstwo nie tylko nad rosyjskim agresorem, ale także nad samą wojną, nad przyczynami, które doprowadziły do tej wojny w przestrzeni poradzieckiej” – powiedział abp Szewczuk i dodał, że Kościoły Ukrainy, podobnie jak Kościoły krajów bałkańskich, będą miały specjalną misję – leczyć rany wojenne. „Leczenie ran wojennych jest niemożliwe bez chrześcijańskiego zrozumienia” – zaznaczył.

„Rozumiemy, że musimy leczyć nie idee, ale serca. Jest to proces, który my, chrześcijanie, uważamy za niemożliwy bez mocy i łaski Ducha Świętego. Bo Duch Święty jest Boską mocą miłości, która eliminuje nienawiść” – powiedział zwierzchnik UKGK. Zwrócił uwagę, jak świat zamarł w obliczu groźby globalnego konfliktu po ataku Iranu na Izrael.

fot. PAP/Alena Solomonova

„Mocą łaski Ducha Świętego zróbmy wszystko, aby temu zapobiec” – zaapelował abp Szewczuk. Dodał: „Niech Pan Bóg nam błogosławi, niech ta konferencja przyniesie godne owoce, niech ustanie cierpienie, niech pokój i łaska mają dziś ostatnie i najważniejsze słowo między nami”.

Międzynarodowa konferencja pt. „Razem przez trudy wojny: doświadczenie krajów byłej Jugosławii i Ukrainy” organizowana przez Instytut Studiów Ekumenicznych Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego oraz Komisję ds. Stosunków Międzywyznaniowych i Międzyreligijnych UKGK, ma na celu przedstawienie doświadczeń konfliktu w byłej Jugosławii, krajów takich jak Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Kosowo oraz Macedonia 20 lat po zakończeniu zbrojnego konfliktu. Szczególnie cenne jest doświadczenie wspólnot religijnych i Kościoła, sektora publicznego i instytucji praw człowieka w przywracaniu rządów prawa i budowaniu trwałego pokoju.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze