Zdjęcie poglądowe, fot. arch. PAP/Marcin Obara

Lublin: debata ekumeniczna w kościele luterańskim

17 kwietnia 2024 r. w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Lublinie odbyła się pierwsza debata ekumeniczna inaugurująca cykl „Spotkań pod Aniołami” – projektu mającego na celu promowanie dialogu międzywyznaniowego.

Na temat wyzwań Kościoła wobec współczesności rozmawiali przedstawiciele dwóch kościół chrześcijańskich: rzymskokatolickiego, którego przedstawicielem był bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej oraz luterańskiego reprezentowanego przez bp. Adriana Korczagę, biskupa diecezji cieszyńskiej. Spotkanie prowadził dominikanin o. Tomasz Dostatni OP. Cel i ideę spotkania przybliżył na początku wydarzenia ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie, który powołując się na organizowane już wcześniej spotkania ekumeniczne m.in. cykl Debat dwóch ambon, podkreślił potrzebę pielęgnowania i kontynuowania tradycji międzyreligijnych rozmów z przedstawicielami różnych wyznań z obszaru Lublina.

>>> Przeor Wspólnoty z Taizé: nie tracę zaufania do młodych

Problem sekularyzacji

Debatę rozpoczęła wypowiedź bp. Baba, który spośród wyzwań jakie stawia współczesność wobec Kościoła położył szczególny nacisk na problem narastającej sekularyzacji.

– Pierwsze zjawisko, które nas niepokoi i smuci to sekularyzacja współczesności. Obecnie społeczeństwo podlega procesom ciągłego, w młodym pokoleniu nawet przyspieszonego, odrywania się od Kościoła, wiary czy religii (…) Współczesnemu człowiekowi zaczyna być dobrze pod zamkniętym niebem – powiedział hierarcha.

Jednocześnie podkreślił rolę mediów w procesie ewangelizacji młodzieży oraz wyraził potrzebę stworzenia nowych sposobów efektywnej komunikacji z wiernymi.

– Jednym z problemów współczesności jest mediatyzacja. Jest nasze życie realne i życie wirtualnie. Obecnie ciężar uwagi przesunął się na stronę internetowych komentarzy (…) Stąd rodzi się pytanie, czy jesteśmy gotowi znowu rzucić wyzwanie światu własnym modelem mediatyzacji opartej na tworzeniu i dbaniu o twórczy wkład, a nie pomnażaniu kolejnych komentarzy – dodał.

Spośród uwag do współczesnego funkcjonowania Kościoła bp Korczago wymienił konieczność reformowania stosowanych przez kapłanów metod duszpasterskich. Przypomniał również, że obecne czasy wymagają dbałości o wolność i pluralizm.

– Próbujemy odkrywać język dzieci i za sprawą tego zaczynamy reformować procesy edukacyjne nauczania religii w naszym Kościele, bowiem okazuje się nie można dotychczasowym językiem docierać do współczesnego pokolenia dzieci i młodych ludzi. Organizujemy od kilku lat zjazdy konfirmantów. Gdy pierwszy raz się to wydarzyło i młodzi wikariuszy powiedzieli, że młodzież musi koniecznie przynieść komórki, a potem muszą nimi nagrać w odniesieniu do Dekalogu tematyczne memy. Na koniec okazało się, że wyniki ich pracy były fenomenalne – mówił biskup.

Wydarzenie zakończono występem lubelskiego zespołu The Snopkers Ensemble.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze