abp Adam Szal, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Abp Szal w Dniu Papieskim: cieszmy się, że żyjemy i kochajmy życie

– Brońmy życia! Cieszmy się, że żyjemy, kochajmy to życie, które Pan Bóg nam dał i bądźmy radośni w tej pielgrzymce przez życie – mówił abp Adam Szal podczas Mszy św. w bazylice archikatedralnej w Przemyślu odprawionej z okazji przypadającego dziś XXIII Dnia Papieskiego. Obchody połączone były z inauguracją pracy formacyjnej grup młodzieżowych w archidiecezji.

Metropolita przemyski zwrócił uwagę, że hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” jest okazją do refleksji nad dwoma przeciwstawnymi pojęciami: cywilizacja życia i cywilizacja śmierci. Jak zaznaczył, trzeba sobie uzmysłowić czym one są, aby zdecydować „jaką cywilizację chcemy budować we współczesnym nam świecie”. – Cywilizacja życia na samym początku podkreśla nieskończoną wartość każdej ludzkiej istoty jako stworzonej przez Pana Boga – wskazał.

Abp Szal zauważył, że prawo do życia jest wpisane w ludzką naturę, a zostało skodyfikowane w formie przekazania „Nie zabijaj”. – To przykazanie zmierzające do szacunku wobec każdego życia, każdego człowieka. Jest fundamentem, zasadą i normą, która uformuje właśnie cywilizację życia – mówił.

Stwierdził, że miarą każdej cywilizacji jest stosunek do życia i pozwala określić, czy jest to cywilizacja życia, czy cywilizacja śmierci. – Cywilizacja życia odrzuca wszelki atak na każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział, dodając, że człowiek żyje, nawet wtedy, kiedy ma ograniczoną świadomość.

>>> Rozpoczął się XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”

Hierarcha zaznaczył, że chrześcijaństwo opowiada się po stronie życia także wtedy, „kiedy atak na bezbronnych jest warunkowany osiągnięciami gospodarczymi, kulturalnymi, tradycją czy nawet pseudonauką”. – Kościół święty, pomimo swoich słabości, przez 2000 lat swojego istnienia chce bronić i broni życia. To dlatego opiekował się i opiekuje się chorymi, cierpiącymi, to dlatego staje w obronie najsłabszych; także tych, którzy są pod sercem matki, bo nie chce nikogo wykluczyć z tej obrony życia – mówił.

zdj poglądowe/ Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Przytoczył przy tym Konstytucję duszpasterską „Gaudium et spes”, według której nie tylko zabójstwo, ale także okaleczenia, tortury, przemoc psychiczna, niewolnictwo, handel ludźmi, czy nieludzkie warunki pracy są „sprzeczne z wolą Bożą i z naturą ludzką”.

Kaznodzieja przestrzegł przed pokusą dawania sobie prawa do decydowania o tym, „kto ma prawo do życia, a kto takiego prawa nie ma”. Przypomniał, że podobne przyzwolenie dały sobie dwa totalitaryzmy czasów II wojny światowej, które chciały zgładzić określone grupy. Hierarcha zwrócił uwagę, że nawet w takiej dramatycznej sytuacji, byli ludzie, którzy opowiadali się po stronie życia, czego przykładem jest błogosławiona Rodzina Ulmów z Markowej.

– Dzisiaj w duchu fałszywie pojętej tolerancji wprowadza się pojęcie tak zwanej dobrej śmierci, pozbawiając życia tych, którzy ewidentnie cierpią, uważając, że lepiej będzie skrócić ich cierpienie. To obłudne tłumaczenie, które nie znalazło oczywiście uznania w nauczaniu św. Jana Pawła II – podkreślił abp Szal.

Przypomniał, że już w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II apelował: „brońcie życia, jest to wasz wielki wkład budowanie cywilizacji miłości”. – Ten apel jest ciągle aktualny – zaznaczył kaznodzieja.

Swoją homilię abp Szal zakończył apelem: – Brońmy życia! Cieszmy się, że żyjemy, kochajmy to życie, które Pan Bóg nam dał i bądźmy radośni w tej pielgrzymce przez życie.

Tradycyjnie już obchody Dnia Papieskiego w archidiecezji przemyskiej połączone były z inauguracją pracy formacyjnej grup młodzieżowych. W czasie Eucharystii przedstawiciele dekanatów oraz ruchów i stowarzyszeń przyjęli zapalone świece jako symbol posłania do pracy formacyjnej i znak obecności Chrystusa, który chce oświecać drogi naszego życia.

Spotkanie rozpoczęło się przed Mszą św. w Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie młodzież wystawiła sztukę o bł. Rodzinie Ulmów „Powołani do miłości”. Natomiast zakończył je koncert Diakonii Muzycznej pt.: „Cywilizacja życia”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze