unia europejska fot. PAP/Leszek Szymañski

fot. PAP/Leszek Szymański

Abp Szewczuk: decyzja Komisji Europejskiej ważnym wsparciem w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji

„Decyzja Komisji Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej jest dla nas ważnym wsparciem w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk do eurodeputowanych w Brukseli.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) spotkał się wczoraj w Parlamencie Europejskim z deputowanymi do Parlamentu Europejskiego i członkami Grupy ds. dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego.

W dniu, w którym Komisja Europejska zaleciła rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, strony omówiły europejskie aspiracje narodu ukraińskiego oraz rolę Kościołów i organizacji religijnych w budowaniu demokratycznego społeczeństwa w Ukrainie.

W imieniu Grupy ds. Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego delegację UKGK powitał Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego. Podkreślił on znaczenie spotkania, które „odbywa się w szczególnym momencie historycznym – po decyzji Komisji Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE” i wyraził wdzięczność zwierzchnikowi UKGK za rolę jego Kościoła w wojnie na Ukrainie.

W swoim przemówieniu do uczestników spotkania abp Szewczuk podkreślił, że „Ukraina i jej naród są integralną częścią cywilizacji europejskiej. Jesteśmy młodym państwem, ale starożytnym narodem europejskim z jego europejską tożsamością”. Przypomniał o wizycie Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w instytucjach europejskich w Brukseli w 2013 roku, kiedy to „środowisko religijne Ukrainy, reprezentujące 95 proc. społeczeństwa obywatelskiego, jednogłośnie zadeklarowało pierwszym osobom Unii Europejskiej niezmienność europejskiego wyboru ukraińskiego społeczeństwa”. Dlatego głównym celem wizyty zwierzchnika UKGK w Brukseli jest „potwierdzenie tych aspiracji w kontekście neokolonialnej wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie. Ukraina czeka na zaproszenie do członkostwa w UE”.

>>> Abp Szewczuk: wojna w Ukrainie eskaluje w cieniu konfliktu na Bliskim Wschodzie

Sytuacja religijna w Ukrainie

Mówiąc o sytuacji religijnej na Ukrainie arcybiskup powiedział, że „Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych stoi na straży zachowania zasad wolności religijnej, ale jednocześnie wspiera kroki państwa ukraińskiego w kierunku wyzwolenia i ochrony środowiska religijnego przed jego instrumentalizacją przez Rosję jako kraj agresora”.

Szczególną uwagę zwrócono na kryzys humanitarny na Ukrainie. „W wyniku zbrodni Rosji na Ukrainie, 14 milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, w tym 6 milionów kobiet i dzieci. Większość z nich jest zmuszona do pozostania w krajach UE. Jako Kościół robimy wszystko, aby zapewnić, że ich prawa i godność są odpowiednio zagwarantowane i wyrażamy naszą głęboką wdzięczność narodom europejskim za ich solidarność i gościnność dla ukraińskich migrantów” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Zwrócił uwagę europosłów na wyzwania związane ze zbliżającą się zimą. „Rosyjski agresor celowo próbuje sprowokować katastrofę humanitarną na Ukrainie, systematycznie niszcząc niezbędną infrastrukturę, miasta i wsie, zabijając cywilów i próbując wywołać kryzys energetyczny. Tej zimy około 7 milionów Ukraińców ponownie stanie w obliczu kryzysu żywnościowego” – powiedział abp Szewczuk. W związku z tym wezwał przedstawicieli Parlamentu Europejskiego „do zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby zapobiec wywołaniu przez wojnę na Ukrainie kryzysu humanitarnego, największej katastrofy humanitarnej w Europie od czasów II wojny światowej”.

Podczas spotkania Rasa Juknevičienė, posłanka do Parlamentu Europejskiego z Litwy, podkreśliła, że ważne jest, aby utrzymać uwagę społeczności międzynarodowej wobec wojny w Ukrainie i wskazała na postępy Ukrainy na drodze do członkostwa w UE. Z kolei Michaela Scheidrová, eurodeputowana z Czech, poruszyła temat edukacji szkolnej w kontekście wojny i przymusowej migracji. „Zachowanie tożsamości narodowej ukraińskich dzieci w kontekście kulturalizacji jest wyzwaniem, w którym Kościół ma do odegrania szczególną rolę” – powiedziała Šojdrová.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze