fot. EPA/MIGUEL A. LOPES

Abp Szewczuk mocno o ataku na Winnicę

Rakietowy atak na gęsto zaludnione centrum Winnicy po raz kolejny odsłonił potworne oblicze terroryzmu rosyjskiego państwa. Wskazuje na to w codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Podkreślił, że nie był to odosobniony przypadek. Rosjanie nie mają względu na cywilów, dzieci i starców. W Mikołajewie zbombardowali uniwersytety. Niszczą ukraińska kulturę i oświatę.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie,

Dziś jest piątek, 15 lipca 2022 roku, a naród ukraiński już od 142 dni broczy krwią, stawiając opór i powstrzymując tę liczną hordę depczącą ukraińską ziemię. Naród ukraiński blokuje liczne oddziały agresora, które wielokrotnie przewyższają liczebnie wojska ukraińskie.

Po raz kolejny wzrasta intensywność walk w obwodzie ługańskim i w Donbasie. Z doniesień dowiadujemy się, że wróg gromadzi broń i próbuje jeszcze mocniej atakować spokojne ukraińskie miasta i wsie. Ogień, który wydaje się być przyniesiony z nieba przez rosyjskie siły powietrzne, przez rosyjską artylerię, nie rozróżnia, czy ofiarami są żołnierze czy cywile, dzieci czy osoby starsze. To jest wojna spalonej ziemi.

>>> Abp Szewczuk: wyzbądźmy się gniewu, ale bądźmy mężni wobec wroga

Nasz Mikołajów zatrząsł się dziś rano. Na to miasto rozpętał się zmasowany atak rakietowy, zniszczone zostały mikołajowskie uczelnie. Wróg niszczy kulturę i edukację Ukrainy. Ale dziś naród ukraiński opłakuje przede wszystkim niewinne ofiary Winnicy. Wczoraj centralne place i ulice Winnicy były pokryte ludzką krwią. Trzy rosyjskie pociski trafiły w centrum miasta, najbardziej ruchliwe miejsce w tym regionalnym ośrodku, gdzie znajduje się placówka medyczna, dom położniczy i inne ważne obiekty. Zginęły 23 osoby, wiele innych jest zaginionych. Wśród poległych jest troje małych dzieci. Wczoraj widzieliśmy pozbawione życia ciałka tych dzieci w ramionach ich zrozpaczonych matek. Terroryzm państwowy ujawnia dziś na niebie Ukrainy wszystkie swoje obrzydliwe i brutalne szczęki.

Ale Ukraina stawia opór. Ukraina walczy. Ukraina się modli. A to tym bardziej rozwściecza wroga, czuje on swą niemoc i jak to się mówi, złości go własna słabość. Ukraina bowiem uczy się, jak pokonywać zło.

Każdego dnia poznajemy wraz z wami skarby chrześcijańskiej mądrości walki duchowej. Dziś chciałbym zastanowić się z Wami nad kolejną wadą główną, która jest bardzo okrutną namiętnością i nieraz łamie i niszczy osobę ludzką. Ta namiętność, ten grzech to próżność. A cnotą, dzięki której można tę słabość pokonać, zlikwidować, uzdrowić, jest skromność.

>>> Lwów: Ukraina czeka na wizytę papieża Franciszka

Próżność, jak mówi samo słowo, sama nazwa problemu, to namiętność do ziemskiej ludzkiej chwały i wszelkiego rodzaju zaszczytów. Cechą próżności jest zależność osoby od opinii otoczenia oraz całkowite zlekceważenie lub zapomnienie o chwale Bożej, którą osoba zawsze otrzymuje, gdy czyni dobro. Próżność ma wiele różnych form, wiele różnych sposobów, ale karmi tylko własne ego i jest przyczyną zniszczenia, pogardy dla bliźniego. Przywiązanie do chwały doczesnej uniemożliwia rozwój duchowy, a nawet normalny rozwój psychiczny człowieka. Bardzo dobrze osobę próżną, dotkniętą tą pasją, opisuje św. Jan Chryzostom. Pisze on: „Jeśli oczekujecie zmartwychwstania i wiecznej nagrody, to dlaczego szukacie chwały w życiu tymczasowym i przemijającym? Tak więc przyczyną wszystkich problemów jest próżność. Chciałbyś nadać swoje imię nawet polom, łaźniom i budynkom. Na cóż to wszystko, o człowieku, jeśli wkrótce, gdy gorączka cię uderzy i dusza cię opuści, pozostaniesz nagi i porzucony?”.

Zatem chwała doczesna przemija bardzo szybko. A cnota skromności pokazuje mądrość tych, którzy ją posiadają. Mądrość Chrystusa, mądrość skromności, którą widzimy w obliczu naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, jest siłą, która pozwala człowiekowi wyjść z tej słabości i otrzymać koronę chwały Bożej. Dlatego człowiek, człowiek mądry, szuka przede wszystkim chwały Bożej, a nie chwały ludzkiej. Dlatego Chrystus mówi: „Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane” (Mt 6,33). A Izaak Syryjczyk mówi, że bycie skromnym i mądrym jest cechą boskości, w którą przyoblekł się nasz wcielony Zbawiciel.

>>> Siostra od Aniołów: świat patrzy bezczynnie na terroryzm Rosji

Wsłuchując się w tę starożytną chrześcijańską mądrość, chcę dziś podziękować wszystkim tym, którzy broniąc swojego kraju nie szukają ziemskiej chwały, ludzkich pochwał czy nagród, bo w czasie wojny po prostu czynią dobro bliźniemu. Ten rodzaj skromności jest kluczem do zwycięstwa nad wrogiem, który próbuje sprowadzić setki milionów niewinnych ludzi na ołtarz bożka próżności grupy ludzi, którzy chcieliby nazwać cały świat swoim imieniem.

Oby Boża mądrość w ludzkiej skromności pokonała ludzką głupotę, która szuka próżnej chwały w tym przemijającym świecie. Pragnę podziękować wszystkim darczyńcom, którzy hojnie pomagają Ukrainie i proszę, aby ich nazwiska pozostały anonimowe. Bo oni naprawdę bardziej kochają chwałę Boga niż chwałę ludzką. Jak mówi Chrystus, „niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa” (Mt 6, 3).

Boże, błogosław Ukrainę. Boże, daj nam mądrość, siłę, abyśmy uczyli się pokonywać zło każdego dnia. Boże, błogosław tym, którzy płaczą i cierpią. Boże, ocal Ukrainę i jej dzieci.

Niech błogosławieństwo Pana zstąpi na was przez Jego łaskę i miłość do ludzkości, zawsze, teraz i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze