Abp Szewczuk: nie chcemy mówić o pojednaniu, tylko żyć tym pojednaniem

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Nie chcemy mówić o pojednaniu, tylko żyć tym pojednaniem. Nie tylko mówimy o Bogu, ale żyjemy w Bogu i z Bogiem. To jest ten sens bycia chrześcijaninem dzisiaj” – mówił abp Światosław Szewczuk, patriarcha kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podczas uroczystej liturgii sprawowanej w cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie z okazji obchodów 25-lecia lubelskiej parafii greckokatolickiej.

W uroczystości uczestniczyli m. in. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski, ks. prof. Sławomir Nowosad, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz ks. prof. Jarosław Marczewski, rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.

W słowie skierowanym do zgomadzonych abp Szewczuk przywołał niedawną rozmowię z abp Budzikeim na temat kultury chrześcijańskiej: „Jeśli wiara chrześcijańska nie stanie się kulturą, sposobem życia europejczyka, staniemy się podobni do tych uczniów Chrystusa, którym On powie „Nie znam was, a wy nie znacie mnie” – pouczał.

Patriarcha kijowsko-halicki podkreślł również bardzo ważną rolę dialogu, który jest podstawą tworzenia kultury chrześcijańskiej.

Na zakończenie liturgii abp Popowicz zwrócił się do metropolity lubelskiego, abp Stanisława Budzika oraz ks. prof. Marczewskiego, rektora Seminarium Duchownego ze słowami podziękowania. „Mamy świadomość wielkiej dobroci i wielkiego serca pasterzy lubelskich. To dzięki wam, my możemy dzisiaj być pasterzami naszego Kościoła” – mówił.

Abp Światosław Szewczuk podczas pobytu w Lublinie spotka się z lubelskimi biskupami, duchowieństwem, władzami miasta i województwa, a także rektorami uczelni. Weźmie też udział w promocji, książki-wywiadu pt. „Dialog leczy rany”, która odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Zobacz także
Wasze komentarze