Fot. YouTube

S. Berta Hernandez: po śmierci ojców Tomaszka i Strzałkowskiego narodziłam się na nowo

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Moje życie dzieli się na przed i po śmierci ojców Tomaszka i Strzałkowskiego – mówi s. Berta Hernandez, która jest jedynym świadkiem uprowadzenia błogosławionych męczenników z Pariacoto. Na zaproszenie franciszkanów zakonnica przebywa w Polsce. To jej pierwsza wizyta w ojczyźnie zamordowanych w Peru kapłanów.

Peruwiańska zakonnica była świadkiem porwania i wywiezienia na miejsce egzekucji pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników: Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Od początku ewangelizowała z franciszkanami w Andach.

„Po śmierci naszych ojców narodziłam się na nowo. Moje życie nabrało kształtu i zmieniło się” – wyznała podczas spotkania z dziennikarzami s. Hernandez. „Zdaję sobie sprawę z tego, co widziałam, czego byłam świadkiem i to mnie zobowiązuje. Widzę, że wzmocniło to moją wiarę” – dodała.

Zakonnica przyznaje, że na co dzień czuje ich obecność. „To są błogosławieni, którzy działają od razu, nie czekają. Nieraz ich o coś proszę i od razu otrzymuję. Aż się wierzyć nie chce, że tak uważnie mnie wysłuchują” – podkreśliła.

Spotkanie s. Hernandez z dziennikarzami odbyło się w kaplicy Męki Pańskiej w bazylice ojców franciszkanów w Krakowie. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. W tej kaplicy męczennicy z Pariacoto wiele razy modlili się podczas swoich studiów w Krakowie. Tu przechowywane są relikwie bł. Anieli Salawy, którą papież Jan Paweł II beatyfikował na krakowskim Rynku 13 sierpnia 1991 roku, cztery dni po męczeńskiej śmierci polskich franciszkanów. Ich relikwie również umieszczone są w ołtarzu kaplicy Męki Pańskiej. W tym miejscu z rodzeństwem męczenników spotkał się papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Zakonnica odwiedziła już Zawadę k. Tarnowa, rodzinną miejscowość bł. Zbigniewa, Łękawicę, skąd pochodził bł. Michał oraz Rychwałd k. Żywca.

Trzej misjonarze krakowskiej prowincji franciszkanów oficjalnie rozpoczęli swoją misję w Pariacoto 30 sierpnia 1989 roku, w święto św. Róży z Limy. O. Jarosław Wysoczański, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek dotarli do misji w Peru z małymi środkami materialnymi. Wierni swojemu powołaniu misyjnemu organizowali posługę zgodnie ze wskazaniami duszpasterskimi wyznaczonymi przez biskupa miejsca. Żyli wśród ludzi i głosili Słowo Boże. Misja ta polegała na organizowaniu i prowadzeniu szkoły katechetycznej, odwiedzinach wspólnot, przygotowaniu do sakramentów. Podstawowym celem było odpowiadanie na codzienne potrzeby, zwłaszcza ludzi najbiedniejszych. Bracia prowadzili działalność, która obejmowała edukację, opiekę społeczną, ewangelizację, katechezę oraz inicjatywy kulturalne i rekreacyjne.

Dzięki wsparciu organizacji krajowych i międzynarodowych, misjonarze przyczynili się do zaopatrzenia okolicznych wiosek w wodę i podstawowe urządzenia sanitarne oraz tworzenia programu profilaktyki i opieki zdrowotnej.

W czerwcu 1991 r. jeden z braci pracujących w Pariacoto, o. Jarosław Wysoczański wyjechał na wakacje do Polski. Dwa miesiące później zabici zostali jego współbracia, którzy pozostali w Pariacoto.

9 sierpnia po Mszy św. o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali oddzielnie wyprowadzeni z klasztoru. Wprowadzono ich do samochodu razem z siostrą Bertą Hernandez, Służebnicą Najświętszego Serca Pana Jezusa, która znalazła się tam z własnej woli. Przed przekroczeniem mostu, prowadzącego do Cochabamba i Huaraz, terroryści wyrzucili brutalnie zakonnicę z pojazdu, podpalili most i wywieźli Braci do miejsca zwanego Pueblo Viejo, w pobliżu cmentarza. O. Michał został zabity strzałem w tył głowy, a o. Zbigniew dwoma strzałami w kręgosłup i w głowę. Razem z nimi zabito burmistrza Pariacoto, Justina Masa.

Misjonarze zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru.

S. Berta Hernandez: po śmierci ojców Tomaszka i Strzałkowskiego narodziłam się na nowo
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze