fot. EPA/OLEG PETRASYUK

Abp Szewczuk: niewinna krew zrasza ukraińskie czarnoziemy

Ukraina przeżywa 150. dzień wojny. Ostatniej doby epicentrum rosyjskich ataków rakietowych był Charków i Mikołajów. Najcięższe walki toczyły się w regionie donieckim i ługańskim, gdzie Rosja skoncentrowała największe siły. „Cały wschód i południe kraju płonie, niewinna krew wsiąka w ukraińskie czarnoziemy. W tej wojnie, którą Franciszek nazwał świętokradczą, każdy dzień przynosi nowe ofiary i zniszczenia. Ale Ukraina trwa, modli się i walczy” – powiedział w przesłaniu abp Światosław Szewczuk.

Kontynuując rozważania na temat chrześcijańskiej modlitwy, zwierzchnik ukraińskich grekokatolików zaznaczył, że jest ona jedyną bronią zdolną pokonać zło. Podkreślił, że warto sięgnąć do tradycji Kościoła, która podpowiada nam nie tylko jak się modlić, ale i o co. „Bóg jest dla nas bliską osobą, dlatego nie możemy wykorzystywać Go na sposób konsumpcyjny. Relacja z Nim, to nie transakcja handlowa” – powiedział abp Szewczuk.

>>> 150. dzień wojny na Ukrainie: Groźniejsze od zmęczenia jest przyzwyczajenie

„Wschodnia duchowość wyróżnia pięć rodzajów modlitwy: dziękczynną, błagalną, wstawienniczą oraz modlitwę uwielbienia i przeproszenia. Dziś chciałbym zatrzymać się nad dziękczynieniem. Od niego warto rozpocząć właściwie każdą modlitwę. Modlitwa dziękczynna jest wyrazem naszej wiary oraz jednym z najważniejszych elementów Eucharystii. Naszym obowiązkiem jest dziękczynienie za Boże dary.

Modlitwa dziękczynna pozwala nam zrozumieć, że nie ma niczego, czego byśmy od Boga nie otrzymali – powiedział abp Szewczuk. – Przede wszystkim dziękujmy Bogu za dar życia i zbawienia. Powinniśmy także dziękować za osobiste dary, o których wiemy tylko my. Bóg nie zawsze daje nam to, czego oczekujemy, ale zawsze daje nam więcej, niż możemy sobie wyobrazić. W tym tragicznym czasie wojny obdarza nas nadzieją.

>>> Ambasador RP w Watykanie: konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę są globalne

Boże, dziękujemy, że dożyliśmy dzisiejszego poranka, dziękujemy za ukraińskie wojsko, za te dzielne dziewczęta i mężnych chłopców, którzy swoimi piersiami osłaniają nas przed rosyjskimi kulami. Dziękujemy za naszą ojczyznę, za to, że Ty jesteś z nami, że nas nie zostawiasz, że wśród śmierci i wojny jesteś Bogiem życia i nadziei“ – modlił się zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze