Abp Szewczuk o tym, jak zadbać o właściwą edukację i wychowanie ukraińskich dzieci
„Kiedy ludzie inwestują w edukację, mają przyszłość. Kiedy inwestują swoje zasoby, wysiłki, fundusze nie tylko w rzeczy, ale także w rozwój człowieka, w rozwój dziecka. Zastanówmy się, jak możemy zadbać o właściwą edukację i wychowanie naszych dzieci”. Podkreślił to arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w swoim codziennym przemówieniu w 278. dniu wojny Rosji z Ukrainą. Zwrócił uwagę, że bohaterski Chersoń codziennie znajduje się pod ostrzałem. „Ukraina jednak trwa, mimo zalewających ją rzek krwi i łez” – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Ciężkie walki znów toczą się wzdłuż całej linii frontu. Z porannych doniesień dowiadujemy się, że doszło do ponad 10 ataków wojsk rosyjskich na pozycje ukraińskie w Donbasie. W nocy nieprzyjaciel ponownie ostrzelał nasze spokojne miasta i wsie z różnego rodzaju wyrzutni rakietowych, szczególnie w obwodach dniepropietrowskim i zaporoskim. Nasz bohaterski Chersoń codziennie jest pod ostrzałem wroga. Krew znów płynie. Znowu giną ludzie. Po raz kolejny Ukrainę zalewają rzeki łez.
Ale Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!
>>> Abp Światosław Szewczuk: prąd, aby mogło oddychać małe dziecko, to obraz dzisiejszej Ukrainy!
Wykształcenie dzieci
Natomiast kontynuujemy nasze rozważania na temat tego, jak budować naszą przyszłość już dziś. Jak dziś zadbać o właściwe wykształcenie i wychowanie naszych dzieci. Wszystkim wiadomo, że kiedy naród inwestują swoje zasoby, wysiłki, fundusze nie tylko w rzeczy, ale także w rozwój człowieka, w rozwój dziecka. Zastanówmy się, jak możemy zadbać o właściwą edukację i wychowanie naszych dzieci.
Dziś chcę omówić z wami konieczne warunki dla zdrowego wychowania w szkole. Kwestia ta pojawiała się już kilkakrotnie w dyskusjach ukraińskiego środowiska religijnego z Ministerstwem Edukacji Ukrainy i dotyczyła potrzeby wprowadzenia do ukraińskich szkół przedmiotów o charakterze światopoglądowym. To znaczy, w naszym systemie edukacji publicznej, edukacji ukraińskiej, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na podstawowe zasady etyki i moralności chrześcijańskiej. Bardzo ważne jest dbanie o zdrowie moralne naszego narodu. Temat etyki chrześcijańskiej również był i jest przedmiotem wielu dyskusji. Chciałbym powiedzieć, że Ukraina, w przeciwieństwie do innych państw, może pochwalić się tym, że Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych przygotowała program przedmiotu poświęconego podstawom etyki chrześcijańskiej na zasadzie międzywyznaniowej. Nawet przedstawiciele innych religii – Żydzi, muzułmanie – byli zgodni co do podstawowych wartości, zwłaszcza rodzinnych, jakie te godziny chrześcijańskiej etyki i moralności powinny oferować naszym uczniom, naszym dzieciom.
Nie należy mylić etyki chrześcijańskiej z katechezą. Katechizacja, jako formacja religijna, jako nauczanie podstawowych prawd wiary Kościoła, powinna odbywać się w parafii, ponieważ katechizacja stanowi wprowadzenie dziecka w życie wspólnoty chrześcijańskiej, w życie tej wspólnoty, w której dziecko będzie wzrastać i uczestniczyć w życiu religijnym. Natomiast etyka chrześcijańska jest prawdziwym międzywyznaniowym kursem szkolnym, który ukraińskie społeczeństwo i ukraińskie środowisko religijne zaoferowało szkołom ukraińskim.
Etyka chrześcijańska
Dziś chcę zaprosić i prosić szczególnie rodziców: zadbajcie o to, by przedmiot „etyka chrześcijańska” znalazł miejsce pośród przedmiotów edukacyjnych w Waszej szkole! Bo zgodnie z prawem ukraińskim rodzice mają prawo do wychowania swoich dzieci zgodnie z zasadami chrześcijańskimi. I właśnie tutaj, w kontekście tego konkretnego światopoglądu, ukraińskiej szkoły i środowiska religijnego, nasi rodzice mogą i muszą współpracować konstruktywnie.
Dziś chcę, abyśmy przypomnieli sobie, że właśnie tego dnia rozpoczynamy przedświąteczny Post. Popularnie nazywany jest on „Pylipiwką”. Wczoraj obchodziliśmy święto Apostoła Filipa, a dziś rozpoczynamy ten czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Post przedświąteczny to post radosnego oczekiwania, w oczekiwaniu na przyjście naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa w ciele wśród nas. Niech ten okres będzie czasem duchowej walki. Czasem, w którym naprawdę będziemy starali się pokonać zło w naszym sercu. Koniecznie trzeba w tym czasie podejść spowiedzi. Najlepiej na początku tego postu opracować program tego czterdziestodniowego postu z ojcem duchowym i kapłanem, aby zrozumieć, jakiego rodzaju terapii, jakiego rodzaju uzdrowienia duchowego potrzebujemy. Jakiego rodzaju ćwiczeń duchowych, modlitw, czy różnego rodzaju ascetycznych zmagań z własnymi wadami i grzechami potrzebujesz, aby ten czas modlitwy i postu był czasem błogosławionym dla całego naszego narodu. W tym czasie poświęćmy nasze duchowe wysiłki i nasze modlitwy za zwycięstwo narodu ukraińskiego w tej nierównej walce i za naszą ukraińską armię.
>>> Abp Szewczuk: heroicznie trwamy w walce i dbamy o przyszłość
Dziś prosimy: Boże, błogosław Ukrainę, błogosław ukraińskie dzieci! Boże, pobłogosław nasze dziewczyny i chłopców na froncie! Niech Pan błogosławi wszystkim, którzy dziś zapewniają nam spokojne życie i funkcjonowanie infrastruktury naszych miast i wsi oraz robią wszystko, aby zapewnić nam światło i ciepło! Boże, pobłogosław Ukrainę Twoim sprawiedliwym niebiańskim pokojem!
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |