Abp szewczuk. Fot. BP KEP/flickr/EpiskopatNews

Abp Szewczuk: potrzeba odideologizowania postaci św. Jozafata

W dniach 13-14 listopada, na zakończenie Roku Jubileuszowego 400-lecia męczeńskiej śmierci św. Jozafata, Papieski Instytut Wschodni w Rzymie zorganizował międzynarodową konferencję naukową „Tożsamość i kult: teologiczne, kulturowe i historyczne wymiary Jozafata Kuncewicza”.

Naukowcy z Litwy, Polski, Ukrainy i innych krajów świata zostali powitani przez arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), który wskazał na potrzebę odideologizowania postaci św. Jozafata.

„Czekaliśmy na ten dzień przez długi czas. Przygotowywaliśmy się przez cały rok, aby naprawdę przeżyć tę 400. rocznicę męczeńskiej śmierci biskupa naszego Kościoła, św. Jozafata” – powiedział abp Szewczuk podczas otwarcia konferencji. Cytując swojego poprzednika, kard. Lubomyra Huzara, podkreślił, że każda rocznica jest dobrą okazją do modlitwy, uwagi, nauki, refleksji i poszukiwania odpowiedzi na bieżące wyzwania i trudności.

Zwierzchnik UKGK podziękował naukowcom, którzy poświęcili rok nie tylko na studiowanie tej ważnej postaci Kościoła katolickiego, ale także zaprezentują owoce swojej pracy na konferencji.

>>> Kalisz: ekumeniczna modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie

Osobowość św. Jozafata

Arcybiskup zauważył, że przez wieki wiele ideologii próbowało zaciemnić osobowość św. Jozafata. Według niego starożytny Kościół kijowski, który narodził się z przepowiadania Kościoła konstantynopolitańskiego, po przywróceniu komunii ze Stolicą Apostolską, przeżył chwalebny okres w swojej historii. Św. Jozafat stał się ucieleśnieniem tego ważnego, ale i tragicznego momentu. „Jozafat dał tak silny impuls, że nawet, jak mówią, ukształtował tożsamość czterech narodów: litewskiego i ukraińskiego, białoruskiego i polskiego. Ta konferencja, gromadząca naukowców z Litwy, Polski i Ukrainy, pokazuje, że impuls nadany w czasie, gdy narodziły się nowoczesne narody, może pomóc nam znaleźć odpowiedzi na współczesne wyzwania” – powiedział abp Szewczuk.

Podkreślił: „Potrzebujemy obiektywizmu metodologii naukowej, aby odideologizować postać św. Jozafata, a także tych prawdziwych procesów poszukiwania jedności Kościoła Chrystusowego, jedności w naszych wspólnotach, jedności i komunii między uczniami Chrystusa”.

„Prosimy św. Jozafata, który będzie przedmiotem badań podczas tej konferencji, aby wstawiał się w niebie za nami wszystkimi”, zakończył zwierzchnik UKGK.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze