fot. pixabay

Abp Wiednia o zmianach klimatu: Zostało niewiele czasu!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Walka ze zmianami klimatycznymi skłania do szybkich działań i zmiany stylu życia na bardziej chroniący środowisko. „To sprawa poważna. Zostało niewiele czasu” – napisał arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn.

To fragment z jego cotygodniowego komentarza publikowanego na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. Podkreślił, że w sprawę zmian klimatycznych muszą się zaangażować w sposób szczególny kraje uprzemysłowione, gdyż „ochrona klimatu to sprawa nas wszystkich”.

Zmiany klimatu dotykają najbardziej najbiedniejszych

Każdy wzrost temperatury pociąga za sobą jeszcze więcej cierpień i ofiar, a najbardziej dotyka to „krajów najbiedniejszych, które najmniej mogą w tym zrobić”. Najnowszym przykładem jest klęska żywiołowa na południu Afryki, gdzie na skutek cyklonu „Idai” w jedną noc miliony ludzi utraciły wszystko – przypomniał kardynał i zaapelował o udzielenie pomocy ofiarom żywiołu. „Nasi sąsiedzi w Afryce są w wielkiej potrzebie” – podkreślił purpurat austriacki.

Zdjęcie: biskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, fot. PAP/EPA

Zwrócił uwagę, że wprawdzie cyklony w dotkniętych nimi regionach Malawi, Zimbabwe i Mozambiku „nie są niczym niezwykłym”, to jednak rozmiary tej katastrofy są skutkiem zmiany klimatycznej, która to zjawisko jeszcze dramatyczniej nasila. Arcybiskup wiedeński przypomniał, że „wyższe temperatury powodują długotrwałe okresy suszy i niszczycielskie ulewy, a wyschnięta ziemia nie jest w stanie przyjąć takich ilości wody”.

fot. pixabay

Walka ze zmianami klimatycznymi zapobiegnie nie tylko dalszemu wzrostowi temperatury, ale także będzie „ważnym wkładem w zapewnienie pokoju i złagodzenie przyczyn masowych exodusów ludności” – jest przekonany kardynał. Podkreślił z mocą, że „zmiany klimatu zmuszają nas, byśmy wreszcie zaczęli działać!”.

Polska w 2050 roku

Wymieranie gatunków, huragany, burze, susze. „40 stopni we Wrocławiu, na zachodzie gradobicia, w centrum trąby powietrzne. W Łódzkiem susza i pożary. Czy to prognoza pogody na dzisiaj? Na szczęście nie, ale jeśli nic nie zmienimy, takie anomalia mogą być naszą codziennością. Działajmy!” – zachęcają organizacje ekologiczne, między innymi WWF i ekopatrioci.pl.
Zobacz także
Wasze komentarze