fot. Cathopic/Pedro Sabatte

Abp Wiktor Skworc do lektorów: czytajcie słowa i znaki

Czytajcie słowa i znaki ‒ mówił do kandydatów do lektoratu abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udzieleniem posługi lektoratu w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Posługę tę podjęło 6 alumnów.

W homilii abp Wiktor Skworc odwołał się do definicji słownikowej wyrazu lektor. ‒ To osoba o dobrej dykcji, czytająca wcześniej przygotowany tekst; w chrześcijaństwie osoba upoważniona do czytania słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym ‒ wyjaśnił.

Odwołał się też do biblijnego opisu z Księgi Nehemiasza jak pisarz Ezdrasz i lewici czytali Prawo Mojżeszowe. ‒ Mamy więc starożytne wskazanie jak należy czytać Prawo Mojżeszowe i wszystkie Księgi Starego Testamentu i Nowego ‒ mówił. Potwierdzał, że tamten styl czytania sprzed wieków się nie zdezaktualizował. ‒ Czytajcie więc słowo Boże dobitnie, najpierw sobie, bo masz być pierwszym słuchaczem słowa. (…) A następnie czytaj liturgicznemu zgromadzeniu pamiętając, że zanim Bóg przemówi do liturgicznego zgromadzenia, przemawia do ciebie, aby zdobyć twoje serce swoim słowem ‒ zachęcał.

>>> Posługa czy funkcja? Kim jest lektor? 

Abp Wiktor Skworc, PAP/Andrzej Grygiel

W homilii nawiązał do dzisiejszej ewangelii o zwiastowaniu Pańskim. ‒ Słowa Gabriela wypowiadane są w trybie rozkazującym, bo stawka jest wysoka. Oto poczniesz, porodzisz, nadasz imię Jezus… Ale i Maryja w trakcie tego niezwykłego dialogu nabiera odwagi i stawia pytanie, by wyjaśnić wątpliwości; by ostatecznie wypowiedzieć fiat ‒ wyjaśniał arcybiskup.

Kandydatów do lektoratu wzywał by byli heroldami tajemnicy wcielenia, bo jest ona „tajemnicą Słowa i introdukcją do ewangelii, którą wcielone Słowo będzie głosiło”. Jak mówił, wstąpienie w posługę lektoratu otwiera przed alumnami kolejne stopnie prowadzące przez diakonat do prezbiteratu. ‒ Idziecie tą drogą przez „zwoje księgi”, które będzie rozwijać i dobitnie czytać. Czytajcie słowa i znaki! ‒ dodał, zachęcając do przyjmowania postawy maryjnej.

Posługa lektora polega przede wszystkim na odczytywaniu Słowa Bożego w czasie Mszy Świętej i nabożeństw (za wyjątkiem tekstów z Ewangelii, które są zarezerwowane dla kapłanów). Lektor – kandydat do święceń kapłańskich ‒ poza liturgią ma prawo, w imieniu Kościoła, przewodniczyć nabożeństwom, błogosławić pokarmy w Wielką Sobotę i pojazdy mechaniczne, przewodniczyć modlitwom przy zmarłym i prowadzić przy pogrzebie stacje w domu i na cmentarzu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze