Papież i wielki imam uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmed al-Tayeb, fot. EPA/Luca Zennaro

Abu Zabi: wręczono nagrody Zayeda

W poniedziałek wieczorem w Abu Zabi odbyła się ceremonia wręczenia Nagrody Zayeda. „Przez te lata szliśmy jak bracia, wiedząc, że szanując nasze różne kultury i tradycje, musimy budować braterstwo jako barierę dla nienawiści, przemocy i niesprawiedliwości” – powiedział Franciszek w specjalnym wideo przesłaniu do uczestników, w którym szczególne podziękował laureatom. Nagroda jest inspirowana przesłaniem Dokumentu o Ludzkim Braterstwie, podpisanego przez papieża i wielkiego imama Al-Tayyeba 4 lutego 2019 r. w stolicy ZEA .

W tym roku za szerzenia braterstwa laureatami zostali: chilijska siostra, Nelly León Correa, która od ponad 25 lat pomaga kobietom znajdującym się w więzieniu, egipski kardiochirurg prowadzący kliniki w ubogich państwach Afryki, Magdi Yacoub, oraz dwie muzułmańskie organizacje z Indonezji mające duże zasługi dla rozwoju edukacji i działalności pomocowej: Nahdatul Ulama i Muhammadiyah. Każdy z laureatów Nagrody Zayeda, która jest przyznawana corocznie z okazji Międzynarodowego Dnia Braterstwa Międzyludzkiego, otrzymuje milion dolarów na rozwijanie swej działalności.

Pokojowe współistnienie

Papież, gratulując trojgu laureatów, podkreślił, że „są oni znani z solidarnego zaangażowania na rzecz postępu ludzkości i promowania pokojowego współistnienia”. Następnie podziękował im, ufając, że „ich przykład będzie bodźcem dla innych do podejmowania inicjatyw, które wynikają z owocnej współpracy między ludźmi różnych religii, w służbie całej ludzkości i z poszanowaniem godności każdego z nich, promując wartości zaproponowane w Dokumencie o Ludzkim Braterstwie. Chciałbym wam życzyć: nadal siejcie nadzieję!”.

>>> Dziś przypada Dzień Bezpiecznego Internetu

Z kolei wielki imam egipskiego uniwersytetu, serca sunnickiego islamu, który przemawiał w przesłaniu wideo transmitowanym podczas ceremonii odbywającej się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pochwalił ciągłe zaangażowanie „brata Franciszka” we wspieranie Wspólnej Deklaracji Abu Zabi oraz jego „ciągłe i godne pochwały zaangażowanie we wspieranie biednych i potrzebujących, wspieranie uciśnionych i prześladowanych oraz promowanie ducha braterstwa i pokoju wśród wszystkich”.

Franciszek spotkał się dziesięć dni temu na prywatnej audiencji z laureatami, którzy odwiedzili go osobiście w Watykanie i mogli opowiedzieć mu o pracy, jaką wykonują w swoim życiu. Przy tej okazji papież podziękował im za ich służbę, zachęcając do dalszego wytrwania w ich zaangażowaniu na rzecz najbardziej potrzebujących.

Po bratersku

Wyraźnie wzruszona i wdzięczna za to, że „oczy jury nagrody pokonały ponad 14 000 kilometrów, aby zobaczyć jej pracę w więzieniu w Santiago de Chile”, siostra Nelly León w swoim przemówieniu podczas ceremonii powiedziała, że zdecydowała się zostać siostrą kobiet pozbawionych wolności, aby „społeczeństwo mogło je dostrzec i traktować po bratersku”. Odniosła się również do swoich relacji z kobietami w więzieniu, z którymi często dzieli matczyną miłość, której nigdy nie doznały. „Jestem świadkiem tego, jak bardzo pragną być kochane, szanowane i godne, podobnie jak ja i my wszyscy pragniemy w tym życiu” – powiedziała prezes Fundacji Mujer Levántate. Podkreśliła: „Kiedy odkrywają, że są godne bycia kochanymi, zdają sobie sprawę, że one również mogą zaoferować swoim dzieciom miłość, którą odebrano im jako dzieciom”.

>>> Syria: zapomniany kryzys

Z kolei egipski kardiochirurg Magdi Yacoub odbierając nagrodę, powiedział, że „to wspaniałe, że młodzi ludzie, dzięki pracy naszej fundacji, mogą realizować swoje życiowe marzenia i mieć długie życie. Bez dyskryminacji ze względu na rasę, religię czy pochodzenie społeczne”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze