Abu Zabi: wręczono nagrody Zayeda
W poniedziałek wieczorem w Abu Zabi odbyła się ceremonia wręczenia Nagrody Zayeda. „Przez te lata szliśmy jak bracia, wiedząc, że szanując nasze różne kultury i tradycje, musimy budować braterstwo jako barierę dla nienawiści, przemocy i niesprawiedliwości” – powiedział Franciszek w specjalnym wideo przesłaniu do uczestników, w którym szczególne podziękował laureatom. Nagroda jest inspirowana przesłaniem Dokumentu o Ludzkim Braterstwie, podpisanego przez papieża i wielkiego imama Al-Tayyeba 4 lutego 2019 r. w stolicy ZEA .
W tym roku za szerzenia braterstwa laureatami zostali: chilijska siostra, Nelly León Correa, która od ponad 25 lat pomaga kobietom znajdującym się w więzieniu, egipski kardiochirurg prowadzący kliniki w ubogich państwach Afryki, Magdi Yacoub, oraz dwie muzułmańskie organizacje z Indonezji mające duże zasługi dla rozwoju edukacji i działalności pomocowej: Nahdatul Ulama i Muhammadiyah. Każdy z laureatów Nagrody Zayeda, która jest przyznawana corocznie z okazji Międzynarodowego Dnia Braterstwa Międzyludzkiego, otrzymuje milion dolarów na rozwijanie swej działalności.
Pokojowe współistnienie
Papież, gratulując trojgu laureatów, podkreślił, że „są oni znani z solidarnego zaangażowania na rzecz postępu ludzkości i promowania pokojowego współistnienia”. Następnie podziękował im, ufając, że „ich przykład będzie bodźcem dla innych do podejmowania inicjatyw, które wynikają z owocnej współpracy między ludźmi różnych religii, w służbie całej ludzkości i z poszanowaniem godności każdego z nich, promując wartości zaproponowane w Dokumencie o Ludzkim Braterstwie. Chciałbym wam życzyć: nadal siejcie nadzieję!”.
>>> Dziś przypada Dzień Bezpiecznego Internetu
Z kolei wielki imam egipskiego uniwersytetu, serca sunnickiego islamu, który przemawiał w przesłaniu wideo transmitowanym podczas ceremonii odbywającej się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pochwalił ciągłe zaangażowanie „brata Franciszka” we wspieranie Wspólnej Deklaracji Abu Zabi oraz jego „ciągłe i godne pochwały zaangażowanie we wspieranie biednych i potrzebujących, wspieranie uciśnionych i prześladowanych oraz promowanie ducha braterstwa i pokoju wśród wszystkich”.
Franciszek spotkał się dziesięć dni temu na prywatnej audiencji z laureatami, którzy odwiedzili go osobiście w Watykanie i mogli opowiedzieć mu o pracy, jaką wykonują w swoim życiu. Przy tej okazji papież podziękował im za ich służbę, zachęcając do dalszego wytrwania w ich zaangażowaniu na rzecz najbardziej potrzebujących.
Po bratersku
Wyraźnie wzruszona i wdzięczna za to, że „oczy jury nagrody pokonały ponad 14 000 kilometrów, aby zobaczyć jej pracę w więzieniu w Santiago de Chile”, siostra Nelly León w swoim przemówieniu podczas ceremonii powiedziała, że zdecydowała się zostać siostrą kobiet pozbawionych wolności, aby „społeczeństwo mogło je dostrzec i traktować po bratersku”. Odniosła się również do swoich relacji z kobietami w więzieniu, z którymi często dzieli matczyną miłość, której nigdy nie doznały. „Jestem świadkiem tego, jak bardzo pragną być kochane, szanowane i godne, podobnie jak ja i my wszyscy pragniemy w tym życiu” – powiedziała prezes Fundacji Mujer Levántate. Podkreśliła: „Kiedy odkrywają, że są godne bycia kochanymi, zdają sobie sprawę, że one również mogą zaoferować swoim dzieciom miłość, którą odebrano im jako dzieciom”.
Z kolei egipski kardiochirurg Magdi Yacoub odbierając nagrodę, powiedział, że „to wspaniałe, że młodzi ludzie, dzięki pracy naszej fundacji, mogą realizować swoje życiowe marzenia i mieć długie życie. Bez dyskryminacji ze względu na rasę, religię czy pochodzenie społeczne”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |