papież

fot. LUCA ZENNARO, PAP/EPA.

Abu Zabi zamierza zalegalizować wspólnoty nieislamskie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Abu Zabi trwa obecnie proces legalizacji kilku nieislamskich wspólnot wyznaniowych. Chodzi przede wszystkim o zatwierdzenie istniejących już wspólnot religijnych mających co najmniej jedno miejsce wspólnej modlitwy lub chcących takie utworzyć – poinformowało biuro katolickiego biskupa w Abu Zabi.

Według tej informacji, są wśród nich cztery już istniejące parafie katolickie w emiracie Abu Zabi, które czekają teraz na podpis odpowiednich władz. 

Lokalne media informowały, że legalizacją będzie objęta część nowych zgłoszeń, a także część już istniejących wspólnot. Dotyczyć to ma 17 instytucji chrześcijańskich, jednej sikhów i jednej hinduistów. „Rozmawiałem z przedstawicielami różnych wspólnot religijnych chcąc, by sposób postępowania był jasny” – poinformował szef urzędu rozwoju Abu Zabi, sułtan Al-Dhahiri.

Władze tłumaczą, że tłem przygotowywanej legalizacji jest dążenie do umocnienia prawnego i uporządkowania życia religijnego w emiracie, w którym większość zagranicznych pracowników stanowią niemuzułmanie. Rząd wskazuje przy tym na twórcę państwa, Zayida bin Sultana Al-Nahyana (1918-2004), którego intencją było budowanie tolerancji między religiami.

Z drugiej strony władze zastrzegają sobie prawo do nadzoru nad działalnością religijną. I tak imamowie podczas piątkowych modlitw w meczetach muszą wygłaszać albo tekst zalecony przez ministerstwo, albo wcześniej tekst swego kazania przesłać do akceptacji. Chrześcijan ten przepis – jak dotąd – nie obowiązuje, a to ze względu na to, że nie są obywatelami Abu Zabi.

Zobacz także
Wasze komentarze