epa06586734 Local residents gather at the scene of a suicide bombing in Jalalabad, Afghanistan, 07 March 2018. A suicide bomber killed Abdul Zaher Haqqani, head of the Nangarhar provincial director of religious affairs and the Haj pilgrimage, and his bodyguard on 07 March, and wounded at least 11 people. EPA/GHULAMULLAH HABIBI Dostawca: PAP/EPA.

Afganistan: siedem ofiar śmiertelnych zamachu samobójczego w Kabulu

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej siedem osób zginęło w piątek w zamachu samobójczym w Kabulu; wśród ofiar śmiertelnych jest policjant – poinformował resort spraw wewnętrznych Afganistanu. Około dziesięciu osób odniosło obrażenia.

Według rzecznika MSW Nadżiba Danisza rany odniosło siedem osób, z kolei rzecznik ministerstwa zdrowia Wahid Madżroh powiedział w rozmowie z EFE, że jest 13 rannych. Ostrzegł, że bilans ofiar może wzrosnąć.

Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w pobliżu dużego deptaku w szyickiej dzielnicy na zachodzie Kabulu, zamieszkanej w dużej mierze przez szyickich Hazarów.

Fot. EPA/GHULAMULLAH HABIBI

Jak wyjaśnił cytowany przez Reutera przedstawiciel MSW Nasrat Rahimi, celem terrorysty prawdopodobnie byli uczestnicy obchodów rocznicy śmierci przywódcy politycznego Hazarów, Abdula Alego Mazarego, zamordowanego w 1995 roku przez talibów.

Reuters zauważa, że do szeregu ataków wymierzonych w szyickie meczety i zgromadzenia Hazarów przyznała się lokalna filia dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS), jednak wielu zajmujących się bezpieczeństwem urzędników w Afganistanie oraz na Zachodzie sądzi, że grupa ta nie działa sama.

W grudniu 2017 roku w ataku IS na szyickie centrum kultury w Afganistanie zginęło kilkadziesiąt osób, a dwa miesiące wcześniej w dwóch różnych atakach na meczety śmierć poniosły co najmniej 72 osoby.

Afganistan: siedem ofiar śmiertelnych zamachu samobójczego w Kabulu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze