Afganistan: wycofanie sił USA nie wpłynie na bezpieczeństwo kraju
Wycofanie „kilku tysięcy zagranicznych żołnierzy” z Afganistanu „nie będzie miało wpływu na bezpieczeństwo kraju”, nad którym afgańska armia sprawuje już kontrolę – oświadczyła w piątek kancelaria prezydenta Afganistanu po doniesieniach, że USA planują wycofać stamtąd ok. 7 tys. żołnierzy.
„Jeśli (Amerykanie) wycofają się z Afganistanu, nie będzie to miało wpływu na bezpieczeństwo, ponieważ od czterech i pół roku Afgańczycy już sprawują pełną kontrolę nad bezpieczeństwem” – oświadczył w mediach społecznościowych rzecznik prezydenta Aszrafa Ghaniego, Harun Szachansuri.
Wcześniej w piątek agencja Associated Press podała, powołując się na anonimowe źródła we władzach USA, że Pentagon planuje wycofać z Afganistanu około połowy spośród 14 tys. służących tam amerykańskich żołnierzy.
Informację tę, również opierając się na źródłach we władzach, podał w czwartek wieczorem czasu lokalnego także dziennik „Wall Stret Journal”. Gazeta przekazała, że prezydent Donald Trump nakazał rozpoczęcie procesu redukcji amerykańskich sił w Afganistanie.
Dziennik przytoczył anonimowego urzędnika USA, według którego „ponad 7 tys. amerykańskich żołnierzy rozpocznie w najbliższych tygodniach powrót do domu z Afganistanu”.
Amerykańskie wojska wylądowały w Afganistanie w listopadzie 2001 roku, w ramach operacji stanowiącej odpowiedź na zamachy terrorystyczne w USA z 11 września 2001 roku. Od tego czasu zginęło tam 2,4 tys. amerykańskich żołnierzy, a Stany Zjednoczone wydały już na tę najdłuższą w swojej historii wojnę ponad 900 mld dolarów.
USA i NATO formalnie zakończyły swoją misję bojową w tym kraju w 2014 roku, jednak na miejscu pozostały oddziały, które walczą z dżihadystycznym Państwem Islamskim i talibami oraz pomagają w tworzeniu afgańskiej armii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |