epa05709099 Kashmiri Muslims react as a priest (not pictured) displays the relic of Sheikh Syed Abdul Qadir Jeelani at his shrine in Srinagar, the summer capital of Indian Kashmir, 10 January 2017. Hundreds of devotees thronged to the shrine housing the relic of the saint, during their 11-day festival to mark the saint’s Urs, or yearly. EPA/FAROOQ KHAN Dostawca: PAP/EPA.

AI: przepisy antyterrorystyczne w UE prowadzą do dyskryminacji

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nowe przepisy antyterrorystyczne, które przyjęto w UE po zamachach z ostatnich dwóch lat, dyskryminują muzułmanów i uchodźców, szerząc strach i wyobcowanie – ocenił we wtorek organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International (AI).

AI bije na alarm z powodu środków bezpieczeństwa, w tym rozszerzonych uprawnień do nadzoru, wprowadzonych w 14 krajach UE, w tym w Polsce, w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym czasie w zamachach we Francji, Belgii i Niemczech, zginęło ok. 280 osób. Ataki, do większości których przyznało się Państwo Islamskie (IS), podsyciły napięcia na tle imigracji, przyczyniły się do wzrostu popularności partii skrajnie prawicowych i sprawiły, że kwestia bezpieczeństwa stała się głównym tematem kampanii przed zbliżającymi się wyborami we Francji, Holandii i Niemczech.

W UE „muzułmanie i obcokrajowcy są utożsamiani z terrorystami” – powiedziała ekspertka AI ds. działań antyterrorystycznych i autorka raportu Julia Hall. Te stereotypy w nieproporcjonalny sposób oddziaływają na te społeczności, zwiększając lęk i wyobcowanie – dodała.

Hall ostrzegła, że „drakońskie” przepisy dotyczące nadzoru i możliwości przeszukiwania, zatrzymywania i aresztowania podejrzanych, wprowadzone m.in. we Francji po zamachach z listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób, mogą być wykorzystywane przeciwko cywilom i mniejszościom, które nie stanowią prawdziwego zagrożenia.

W swym raporcie AI podkreśliła, że nowe środki mające na celu rozprawianie się ze zwolennikami terrorystów ograniczają przestrzeń dla swobody wypowiedzi. We Francji w 2015 roku niepełnoletni stanowili co najmniej jedną trzecią spośród 380 osób, wobec których prowadzono postępowania sądowe za sprzyjanie terrorystom – zauważono.

Amnesty potępiła „orwellowskie” stosowanie godzin policyjnych, ograniczeń w poruszaniu się i policyjnych kontroli, by monitorować osoby, które nie zostały skazane za przestępstwa i często nie wiedziały, co im się zarzuca.

„Rządy patrzą na ludzi i mówią: +Wyglądasz bardzo podejrzanie. Ograniczę twoje zachowanie, gdyż myślę, że możesz popełnić przestępstwo” – podkreśliła Hall.

„Strach, odosobnienie i uprzedzenia stopniowo naruszają fundamenty Unii Europejskiej, którymi są sprawiedliwość, równość i brak dyskryminacji” – zauważyli autorzy. „Kamień po kamieniu, gmach ochrony praw człowieka, tak starannie budowany po drugiej wojnie światowej, jest burzony” w imię „walki z terroryzmem” – dodała organizacja. Zaapelowano do krajów, by wypełniały swoje międzynarodowe zobowiązania.

W raporcie skrytykowano też polską ustawę o działaniach antyterrorystycznych, która według AI jest nieprecyzyjna i ogranicza podstawowe prawa i wolności obywatelskie. Regulacje przyznają Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego szerokie uprawnienia w obszarze działań operacyjnych i wzmacniają kompetencje w zakresie inwigilacji. Ustawa nie wprowadza przy tym niezależnych mechanizmów kontrolnych, które pozwalałyby na zapobieganie ewentualnym nadużyciom władzy i pociąganie do odpowiedzialności ich sprawców – podkreśla organizacja.

W styczniu we Francji złożono hołd 17 osobom, zabitym przez islamistów w styczniu 2015 roku podczas trzydniowych ataków, które rozpoczęły się od zamachu na redakcję satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo”. W zamachach samobójczych w Brukseli w marcu 2016 roku zginęły 32 osoby. W lipcu 2016 roku Tunezyjczyk wjechał ciężarówką w tłum w Nicei, na południu Francji, zabijając 86 osób. W innym zamachu z wykorzystaniem ciężarówki w Berlinie śmierć poniosło w grudniu 2016 roku 12 osób.

AI: przepisy antyterrorystyczne w UE prowadzą do dyskryminacji
1.2 (20%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze