Akwizgran: Hanna Suchocka została laureatką prestiżowej nagrody
Była premier polskiego rządu Hanna Suchocka została laureatką Nagrody im. Klausa Hemmerlego za rok 2022. Przyznano ją za „zaangażowanie na rzecz prawa, sprawiedliwości i integracji” oraz w „polsko-niemieckie pojednanie jako budowniczej mostów” – ogłosiło we wtorek wieczorem jury w Akwizgranie.
Laudację podczas uroczystości wręczenia nagrody w katedrze w Akwizgranie 28 stycznia 2022 r. wygłosi przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), Thomas Sternberg. Nagroda jest również uhonorowaniem jej pracy poza granicami Polski. Prof. dr hab. Hannę Suchocką, byłą premier RP i ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej (2001-2013), w 2014 r. papież Franciszek mianował członkinią Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Liczący ok. 120 tys. członków Ruch Focolari co dwa lata wyróżnia osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się jako budowniczowie pojednania między Kościołami, religiami i światopoglądami.
>>> Watykan: papież przedłużył mandat Hanny Suchockiej
Patron nagrody, Klaus Hemmerle (1929-1994) był biskupem Akwizgranu w latach 1975-1994, a wcześniej – profesorem teologii fundamentalnej w Bochum i teologii religii chrześcijańskich we Fryburgu Bryzgowijskim. Jako młody kapłan zetknął się w latach pięćdziesiątych z Ruchem Focolari, z którym był związany aż do śmierci. Z jego inicjatywy założycielka ruchu, Chiara Lubich (1920-2008), utworzyła dla członków ruchu „Scuola Abbà”, szkołę teologiczną, łączącą duchowość z teologią, filozofią i innymi naukami. Bp Hemmerle organizował także międzywyznaniowe spotkania biskupów zbliżonych do Ruchu Focolari tworząc w ten sposób miejsce, w którym stosował swój „ekumeniczny“ wariant przykazania: „Miłuj Kościół innego jak swój własny!“.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |