Autobus XXL wyruszy z Piły 15.03 / fot. Marcin Maziarz

Ambulans XXL wyruszy z Piły na Ukrainę. Będzie można go zobaczyć!

Pilanie potrzebowali zaledwie trzech dni, by pełnoletni autobus przemienić w wielofunkcyjny ambulans. Pojazd już we wtorek 15 marca pojedzie z Piły na przejście graniczne w Medyce/Szeginiach. Wcześniej będzie można go zobaczyć. 

We wtorek o 19.00 niepowtarzalny ambulans wyruszy z placu Zwycięstwa w Pile. Pojedzie tam, gdzie jest aktualnie najbardziej potrzebny. Ambulans XXL posłuży wolontariuszom, medykom i ratownikom, którzy pomagają na granicy. Najczęstsze problemy, które występują przy granicy to wychłodzenia, ogólne wyczerpanie długotrwałą ucieczką, otarcia, urazy mechaniczne. Ambulans jest tam bardzo potrzebny. 

>>> Watykan: kard. Czerny znów uda się na granice Ukrainy

– Prowadzimy też zbiórki dla uchodźców (skonkretyzowane: rzeczy pomagające przetrwać chłód, deszcz oczekującym na granicy oraz zbiórki dla ludzi, którzy zostali w Ukrainie i walczą o przetrwanie). Chcieliśmy jednak poszerzyć zakres pomocy i na początku myśleliśmy o zakupie autobusu, który będzie przewoził ludzi z przejścia w Medyce (najbardziej obleganego punktu granicznego) na inne przejścia. Poszliśmy jednak dalej i postanowiliśmy kupić karetkę, która pomoże uciekającym przetrwać trudne warunki atmosferyczne oraz zdrowotne. I któremuś z nas przyszła do głowy myśl: może warto połączyć te dwie koncepcje – autobusu i ambulansu? – opowiada Marcin Maziarz, jeden z inicjatorów Ambulansu XXL. 

Co będzie robił pojazd? 

Podstawową funkcją ambulansu ma być udzielanie pomocy. Na pokładzie są dwa miejsca leżące, szpitalny przewijak, ogrzewanie promiennikami podczerwieni, szafki medyczne, lodówka itp. 

Obrazek poglądowy/ fot. BARTLOMIEJ WOJTOWICZ

Kolejną funkcją starego autobusu, który przeżywa teraz swą drugą młodość, jest to, że będzie on miejscem, w którym można się ogrzać. Ma osiemnaście foteli i cztery stoliki, dzięki którym będzie stanowił schronienie przed zimnem. Na miejscach siedzących będzie też można pomagać wtedy, gdy pacjent nie musi leżeć. Przy każdym z czterech stolików znajdują się gniazdka 230V, dzięki którym można np. naładować telefon. W ambulansie będzie przygotowywana też gorąca herbata do wydawania na zewnątrz zmarzniętym bliźnim. 

Odpowiedź na potrzeby uchodźców 

Inicjatorami i realizatorami pomysłu jest grupka pilan, którzy, dzieląc wspólne pasje, posiadają jednocześnie szeroką gamę umiejętności, pomysłów i doświadczeń, które wykorzystują do tworzenia dobra. Stworzenie wielofunkcyjnego pojazdu pomocowego jest możliwe dzięki tej różnorodności zawodowej i olbrzymiej mobilizacji. Wśród inicjatorów Ambulansu XXL jest m.in. ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którego rady były niezbędne w planowaniu wyposażenia karetki. 

 – Wolontariusze, którzy jeździli na granicę i widzieli, z czym ci ludzie się zmagają (chłód, urazy, otarcia, ogólne wycieńczenie) przekazali nam, co jest potrzebne na granicy teraz i Ambulans XXL jest właśnie naszą odpowiedzią na te potrzeby – tłumaczy Marcin Maziarz. 

>>> Pomagając uchodźcom, przeżywamy wielkie narodowe rekolekcje

Zgodnie z założeniami, kiedy Ambulans XXL przestanie być potrzebny na granicy, pojedzie dalej. Będzie służył jako polowy punkt pierwszej pomocy w miejscu np. bombardowania czy ataku rakietowego. Obsługę (kierowcy, obsługa medyczna) zapewni merostwo Łucka. 

We wtorek 15 marca pilanie będą mogli zobaczyć ambulans. Pojazd będzie czekał od 17:00 do 19:00 na placu Zwycięstwa w Pile. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze