epaselect epa05959683 Pope Francis kisses the forehead of a young child during the welcome ceremonies at Monte Real Air Base in Leiria, Portugal, 12 May 2017. Pope Francis is in visiting Fatima on 12 and 13 May on the 100th anniversary of the appearances of Mary. EPA/PAULO CUNHA Dostawca: PAP/EPA.

Amoris laetitia nie oznacza zmiany doktryny

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Adhortacja apostolska „Amoris laetitia” nie oznacza zmiany doktryny czy dyscypliny sakramentu małżeństwa, ale stanowi podejście duszpasterskie, biorące pod uwagę dobro osoby – powiedział biskupom kanadyjskim kard. Marc Ouellet.

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów zabrał głos podczas odbywającej się w Cornwall w stanie Ontario sesji plenarnej kanadyjskiego episkopatu. Dodał jednocześnie, że wszelka „interpretacja alarmistyczna”, jakoby dokument ten stanowił zerwanie z tradycją, czy też permisywna, pozwalająca na przystępowanie do Eucharystii osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach nie jest wierna tekstowi i intencjom Ojca Świętego.

Odnosząc się do kontrowersyjnego rozdziału 8 „Amoris laetitia”, w którym zawarty jest przypis, który mógłby otwierać drogę do sakramentów pokuty i Eucharystii w pewnych przypadkach, kard. Ouellet zaznaczył, że chodzi tutaj o wyjątki. Określił ten fragment jako usilne nawoływanie do „nowego nawrócenia duszpasterskiego”, które może dawać pocieszenie osobom cierpiącym.

Przyznał, że choć wielu przyjmuje to podejście z zadowoleniem, to inni postrzegają je jako zagrożenie, „zerwanie z tradycyjną doktryną i dyscypliną” Kościoła katolickiego. Zauważył, że rozdział 8 stał się „kluczem interpretacyjnym” dokumentu, sprawiając, że ludzie oceniają go „pozytywnie”, albo też jako „dwuznaczny i ryzykowny” – powiedział kanadyjski purpurat kurialny.

Kard. Ouellet przypomniał, że zdaniem Ojca Świętego centrum tego dokumentu stanowią rozdziały 4 i 5 i zachęcił do odczytywania go w całości, aby zrozumieć ograniczenia i obszary wskazań duszpasterskich. „Musimy ponownie odczytać Amoris laetitia w duchu nawrócenia duszpasterskiego” i „otwartości na papieskie nauczanie”, aby pomóc kulturom „dalekim od wiary” w doświadczeniu „radości Ewangelii, wypływającej z wiary” – stwierdził prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Dodał, że bez nawrócenia nie można przyjąć właściwej postawy duszpasterskiej przyjęcia, słuchania, dialogu i miłosierdzia”.

Amoris laetitia nie oznacza zmiany doktryny
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze