Fot. pixabay

Andrea Riccardi laureatem nagrody Konferencji Rabinów Europejskich

Andrea Riccardi, założyciel katolickiej Wspólnoty św. Idziego (Sant’Egidio), został uhonorowany 24 października w Rzymie tegoroczną Nagrodą Mosesa Rosena przyznawaną przez Konferencję Rabinów Europejskich (CER). Przewodniczący tego gremium Pinchas Goldschmidt wręczył nagrodę prof. Riccardiemu za „osobisty oraz założonej przez niego Wspólnoty wieloletni wkład w walkę z antysemityzmem, nienawiścią i nietolerancją oraz w uznaniu zaangażowania na rzecz wolności religijnej i w dialog międzyreligijny”.

Naczelny rabin David Rosen z USA w swojej laudacji nazwał prof. Riccardiego „błogosławieństwem dla wspólnoty żydowskiej”. Zarówno on, jak i Wspólnota Sant’Egidio przyczynili się do tego, że w międzynarodowej modlitwie o pokój duch uniwersalizmu nie jest sprowadzany do najmniejszego wspólnego mianownika, lecz prowadzi do „wzajemnego poszanowania i konkretnego zaangażowania”. Rosen podkreślił, że antysemityzm jest problemem dla całej ludzkości. Ze względu na swoją historię chrześcijanie, a zwłaszcza katolicy mają za zadanie chronić wolność i przeciwdziałać antysemityzmowi.

>>>Papież i rabin napisali przedmowę do „Biblii Przyjaźni”

Naczelny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt wyraził uznanie dla Sant’Egidio jako wspólnoty biorącej odpowiedzialność „nie tylko za siebie, ale też i za innych”. – Dziś staje przed naszymi oczami wszystko, co jest budowane od 1945 roku w oparciu o zasadę pokojowego ładu na świecie – dodał rabin Moskwy i podkreślił, że teraz religie powinny brać na siebie większą odpowiedzialność.

Fot. pixabay

Dziękując za wyróżnienie prof. Riccardi podkreślił potrzebę „nowego paktu braterstwa chrześcijan i żydów w Europie”. Antysemityzm jest „pierwszym rozdziałem księgi okrucieństw i nienawiści, którą – jak sądziliśmy – zamknęliśmy na zawsze na półce z książkami”. Teraz w nieodpowiedzialny sposób zbyt wiele kart tej książki odkrywa się na nowo, stwierdził założyciel rzymskiej Wspólnoty.

>>>Rabin Walter Homolka: pojednanie jest możliwe na bazie Jezusa-Żyda

Istniejąca od 1956 r. Konferencja Rabinów Europejskich (CER) jest reprezentacją około 700 rabinów w całej Europie. Jak informuje, reprezentuje religijne prawa żydów w Europie i angażuje się na rzecz wolności religijnej oraz dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego z muzułmanami i chrześcijanami.

Nagroda nosi imię byłego naczelnego rabina Rumunii Mosesa Rosena (1912-1994), który stał na czele swojej wspólnoty religijnej w latach panowania komunistycznego. Pierwszą nagrodę jego imienia CER przyznała w 2017 r. ówczesnemu prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy’emu. W ubiegłym roku uhonorowana została litewska pisarka Rūta Vanagaitė.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze