Fot. Archiwum prywatne

Antoni Piechniczek laureatem nagrody „Lux ex Silesia”

Podczas Mszy sprawowanej w archikatedrze Chrystusa Króla w uroczystość św. Jacka – głównego patrona Archidiecezji i Metropolii Katowickiej – abp Wiktor Skworc poinformował, że tegorocznym laureatem nagrody „Lux ex Silesia” został Antoni Piechniczek.

Metropolita katowicki przypomniał, że Antoni Piechniczek urodził się 80 lat temu w Chorzowie. – Przeszedł wszystkie szczeble kariery sportowej, od maleńkiego kibica po piłkarza, przez trenera po selekcjonera. 40 lat temu jako selekcjoner doprowadził polską drużynę na Mistrzostwach Świata do trzeciego miejsca – przypomniał na zakończenie liturgii abp Wiktor Skworc. – Sukcesów pan Antoni ma wiele. Poza tym cieszy się dobrą opinią, szlachetny człowiek. Mieszka aktualnie w Wiśle – dodał metropolita katowicki.

>>> Nagroda dla Polaków za „bezprecedensowy gest ludzkiej solidarności okazany Ukraińcom”

Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem, a następnie w 1981 roku selekcjonerem reprezentacji Polski. Rok później zdobył z nią trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej rozgrywanych w Hiszpanii w 1982 roku.

Dowiedziawszy się o wyróżnieniu, Antoni Piechniczek w liście do abp. Wiktora Skworca napisał:

„Z pokorą i wewnętrzną radością przyjąłem rekomendację kapituły i przychylność Jego Ekscelencji w nadaniu tytułu „Lux ex Silesia” mojej skromnej osobie.

PAP/Andrzej Grygiel

Czuję się niezwykle zaszczycony tym wyróźnieniem.

Kultura fizyczna, a piłka nożna szczególnie, odgrywały w życiu społecznym Śląska olbrzymią rolę. Miałem to szczęście, że urodziłem się w Hajdukach Wielkich (red. dzisiaj Chorzów Batory) w środowisku maryjnym i w rodzinie współzałożycieli klubu Ruch Chorzów.

Pod przewodnictwem Ducha Świętego było mi łatwiej obrać drogę piłkarza i trenera”.

Antoni Piechniczek urodził się w 1942 r. w Chorzowie. Karierę sportową rozpoczął w Zrywie Chorzów. Następnie grał w Naprzodzie Lipiny, Legii Warszawa, Ruchu Chorzów i francuskim Chateauroux. W 1964 r. z Legią Warszawa zdobył Puchar Polski, a w 1968 z Ruchem Chorzów mistrzostwo Polski. Rozegrał trzy mecze w reprezentacji Polski. Grał w pomocy i na prawej obronie.

>>> Nagroda Orła Jana Karskiego dla burmistrza Lampedusy. Abp Polak: ludzie Lampedusy upominają się o życie każdego

Wielkie sukcesy odniósł przede wszystkim jako trener. Dwukrotnie wprowadził piłkarską reprezentację Polski na Mistrzostwa Świata – w 1982 w Hiszpanii prowadzona przez niego drużyna zdobyła III miejsce, zaś cztery lata później – w 1986 roku w Meksyku weszła do 1/8 finału.

Nagroda Lux ex Silesia (czyli Światło ze Śląska) zostanie wręczona laureatowi podczas październikowej, międzyuczelnianej inauguracji Roku Akademickiego w katedrze w Katowicach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze