epa06190161 A handout photo made available by the Syrian Arab news agency (SANA) shows Syrian army units advance in Al-Shula on the southwestern outskirts of Deir Ezzor, Syria, undated (Issued 07 September 2017). According to SANA, Syrian army units backed by the Air Force, achieved a new progress in their continued operations in eliminating the Islamic State group (IS) in Deir Ezzor and its countryside, establishing control over the strategic Raqqa Bridge on the western axis. EPA/SANA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Ar-Rakka: centrum miasta w rękach demokratów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zdobyły w piątek centrum Ar-Rakki, miasta w północnej Syrii, które do niedawna było samozwańczą stolicą Państwa Islamskiego (IS).

Wyparcie IS z centrum Ar-Rakki przybliża koniec trwającej już 3 miesiące bitwy o to miasto. Wcześniej, pod koniec sierpnia, SDF opanowało stare miasto Ar-Rakki, które ze względu na gęstą zabudowę stanowiło najtrudniejszą do zdobycia część miasta.

Jednocześnie SDF planuje ogłosić wkrótce rozpoczęcie nowej ofensywy, której celem ma być prowincja Dajr az-Zaur. Stanie się to najprawdopodobniej już w sobotę.

Rozpoczęcie nowej ofensywy przed zakończeniem bitwy o Ar-Rakkę jest ryzykowne, Syryjskie Siły Demokratyczne podjęły taką decyzję w związku z dojściem armii syryjskiej (SAA) do 137. bazy artylerii w Dajr az-Zaur. Nastąpiło to we wtorek.

SAA, wspierane przez Rosję i Iran, oraz SDF, wspierane przez USA, rywalizują między sobą o opanowanie doliny Eufratu, w której leży prowincja Dajr az-Zaur. Znajduje się ona w rękach IS.

EPA/SANA

Obecnie SAA ma lepszą pozycję, jeśli chodzi o opanowanie miasta Dajr az-Zaur, gdyż IS nigdy nie zdołało wyprzeć sił rządowych z części centrum miasta, 137. bazy artylerii oraz lotniska. Niemal całe miasto leży na prawym brzegu Eufratu, podczas gdy natarcie SDF ma miejsce od strony północnej, tj. na lewym brzegu. SAA ma też poparcie wielu lokalnych plemion, choć i tak bitwa o to duże miasto może potrwać wiele tygodni.

Można się zatem spodziewać, że ofensywa SDF w prowincji Dajr az-Zaur ominie miasto Dajr az-Zaur. SDF prawdopodobnie skoncentruje się na dwóch innych miastach: Al-Bukamal, znajdującym się na granicy z Irakiem, oraz Al-Majadin, obecnie nieformalna stolica IS. W rejonie miasta Dajr az-Zaur SDF prawdopodobnie ograniczy się do zablokowania SAA możliwości przekroczenia Eufratu.

Rywalizacja między SDF a SAA o dolinę Eufratu, związana jest ze znajdującymi się tam złożami ropy i gazu. SAA chce również doprowadzić do otwarcia korytarza lądowego łączącego Syrię i Liban z Iranem, do czego nie chce z kolei dopuścić SDF.

Ar-Rakka: centrum miasta w rękach demokratów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze