synodalność

fot. cathopic

Archidiecezja warszawska: synteza prac Synodu o Synodalności

Otwartość i empatia wobec osób pozostających na marginesie Kościoła, rozmowa z ludźmi spoza Kościoła, wsłuchiwanie się w głos świeckich i współodpowiedzialność wszystkich ochrzczonych za misję Kościoła – to główne tematy zaprezentowanej w piątek syntezy konsultacji synodalnych archidiecezji warszawskiej.

W piątek podczas mszy św. o godz. 18.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się uroczyste zakończenie etapu diecezjalnego synodu, podczas którego zaprezentowany zostanie dokument będący syntezą konsultacji prowadzonych w archidiecezji od jesieni ubiegłego roku.

W dokumencie czytamy, że aktywni uczestnicy życia Kościoła w archidiecezji to przede wszystkim „ochrzczeni wierzący, którzy dokonali świadomego wyboru, by uczestniczyć w życiu Kościoła lokalnego, w parafiach lub w diecezji”.

>>> „Kościół zbyt urzędowy, liturgia zbyt przegadana” – podsumowanie synodu w archidiecezji poznańskiej

Jego autorzy przyznali, że ta aktywna część Kościoła lokalnego stanowi małą część wiernych i mieszkańców archidiecezji. „Dostrzegamy wiele grup i środowisk, które wydają się bardziej oddalone i pozostają na marginesie Kościoła: osoby rozwiedzione, w powtórnych związkach, osoby homoseksualne i ich bliscy, osoby z innych kultur, osoby uzależnione, szczególnie od alkoholu, osoby, które zostały zranione w Kościele, chorzy, samotni i starsi, którzy nie mogą wychodzić z domu, młodzi ludzie, do których Kościół nie trafia z Ewangelią oraz ci, którzy z różnych powodów dokonali apostazji” – zastrzegli.

Delikatność i empatia

Podkreślili, że „wobec tych ludzi w zdecydowanej większości Kościół powinien wykazać więcej delikatności, empatii, zadając sobie pytanie, czy Chrystus odrzuciłby dziś tych, którzy czują się odrzuceni”.

„W tym kontekście prace synodalne w naszej archidiecezji pokazały, jak ważne jest słuchanie siebie nawzajem bez przesądów i ideologicznych uprzedzeń. Jasna jest świadomość, że nie chodzi o to, aby zmieniać doktrynę, ale aby nasze duszpasterstwo było otwarte na wyzwania współczesnego świata i szło w kierunku osobistego rozeznawania każdej sytuacji w świetle Ewangelii” – napisali.

Autorzy dokumentu poinformowali, że w prace synodalne archidiecezji włączyło się środowisko osób homoseksualnych, które „nie czuje się zrozumiane przez Kościół i proszą o duszpasterstwo uwzględniające ich sytuację życiową”.

„Podczas konsultacji synodalnych wybrzmiało przekonanie, że zaproszenie osób świeckich do udziału w synodzie i wysłuchanie ich głosu może przynieść dobre efekty i pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie parafii oraz pomóc Kościołowi w pełnieniu jego misji w Polsce i na świecie” – zaznaczyli.

>>> Świeccy wybierają biskupa? Historyk Kościoła wzywa do czerpania z synodalnych doświadczeń Wschodu

Fot. facebook.com/PrzystanekJezus

Słuchanie i rozmowa

Dodali, że rozmowa z ludźmi spoza Kościoła pozwala poznać i zrozumieć ich argumenty. „Większość uczestników spotkań synodalnych wyraziła przekonanie, że w Kościele świeccy za mało są słuchani” – podkreślili.

Zdaniem autorów dokumentu barierą utrudniającą słuchanie i dialog jest klerykalizm. „Mówiono, że problem stanowi postawa kapłanów – brak zainteresowania wiernymi, ich ignorancja, przekonanie o własnej racji, co często zniechęca do dialogu i aktywności (…). Co też istotne, świeccy nie wierzą, że ich zdanie może mieć wpływ na Kościół” – zastrzegli autorzy syntezy.

W dokumencie wskazywano na brak formuły wewnątrz Kościoła, która pozwalałaby na wyrażenie opinii i uwag. „Zauważono, że istnieje praktyka wykluczania tych, którzy myślą inaczej. Łatwo jest zamykać się w grupie, w której jest nam dobrze. Osoby pozostające na peryferiach życia religijnego w zasadzie nie są wysłuchiwane” – ocenili jego autorzy.

>>> Francja: małżeństwa księży i różnorodność liturgii – wnioski pierwszej fazy Synodu o synodalności

Zdaniem autorów dokumentu prace synodalne przyczyniły się do „wzrostu świadomości znaczenia powszechnego kapłaństwa ludu Bożego i współodpowiedzialności za misję Kościoła wszystkich ochrzczonych”.

„W rozmowach synodalnych podkreślano, że rady duszpasterskie i ekonomiczne powinny mieć większy wpływ na proces podejmowania przez parafię wszelkich inicjatyw i czynniej uczestniczyć w życiu parafii i diecezji” – czytamy w dokumencie.

Ponadto w dokumencie wskazywano konieczność uwzględnienia „kobiecej perspektywy”, podkreślając, że głos kobiet w radach parafialnych jest istotny. Ważne jest również, żeby do rad weszli młodzi ludzie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze