Archidiecezja warszawska: trzecie synodalne spotkanie proboszczów i świeckich
W parafiach Archidiecezji Warszawskiej widoczne jest ożywienie współpracy w związku z Synodem – zauważa bp Piotr Jarecki, delegat metropolity warszawskiego ds. synodu. Proboszczowie i przedstawiciele parafialnych zespołów synodalnych 9 marca spotkali się w formule online z odpowiedzialnymi za etap diecezjalny Synodu w Archidiecezji Warszawskiej.
Bp Jarecki zwrócił uwagę, że obecnie pomoc niesiona uchodźcom z Ukrainy przez wspólnoty parafialne to “praktyczny egzamin z synodalności”. “Inwazja na Ukrainę jest haniebnym czynem i należy podjąć wszelkie możliwe akcje pomocowe – zaapelował biskup.
Zespoły synodalne powstały w ogromnej większości parafii Archidiecezji Warszawskiej. Niektóre grupy spotykały się wielokrotnie a osoby, które zaangażowały się, chcą kontynuować współpracę również po zakończeniu etapu diecezjalnego. O swoich doświadczeniach przedstawiciele parafii opowiadali podczas spotkania.
>>> Londyn: dwóch byłych biskupów anglikańskich przyjmie święcenia kapłańskie
Ks. Kamil Falkowski, asystent Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przybliżył projekt “Porozmawiajmy o Kościele marzeń”, w ramach którego sami młodzi będą w tych dniach zachęcać swoich rówieśników do zainteresowania się synodem i podzielenia się swoją perspektywą. Zaproponował także działania w parafiach. Z kolei Beata Chojnacka przedstawiła wskazówki jak – według Vademecum synodu – przygotować już wkrótce parafialne sprawozdania.
Najbliższe spotkania konsultacyjne na poziomie diecezji odbędą się 15 marca na temat “Jak pokonać bierność w Kościele: ku zaangażowaniu” oraz 19 kwietnia na temat “Synodalność metodą Kościoła misyjnego” w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Ważnym wydarzeniem dla osób zaangażowanych w prace synodalne będzie spotkanie z sekretarzem generalnym synodu biskupów kard. Mario Grechem, który w dniach 19-20 marca przyjedzie do Warszawy. Spotkanie z nim odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej.
Za trzy tygodnie (do 3 kwietnia) parafie przekażą swoje raporty z konsultacji parafialnych, dziekanom, a ci do Świąt Wielkanocnych opracują raport z dekanatu i przekażą do diecezjalnego sekretariatu synodu. – Na podstawie sprawozdań dekanalnych diecezjalny zespół redakcyjny przygotuje projekt dokumentu diecezjalnego, który po konsultacjach trafi do akceptacji przez metropolitę warszawskiego – zapowiada bp Jarecki.
Etap diecezjalny synodu zostanie uroczyście zakończony 24 czerwca w archikatedrze warszawskiej. Wtedy to publicznie zostanie zaprezentowany raport z synodalnych konsultacji diecezjalnych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |