Australia: dziennikarze związani z procesem kard. Pella staną przed sądem
19 australijskich dziennikarzy i 21 mediów odpowie przed sądem w stanie Victoria w sprawie ich publikacji na temat procesu kardynała George’a Pella. Media są oskarżone o złamanie tymczasowego sądowego zakazu informowania o procesie byłego skarbnika Watykanu.
Prokuratura w stanie Wiktoria uważa, że oskarżeni pomogli ominąć sądowy zakaz zagranicznym mediom. W grudniu 2018 roku sąd w Melbourne skazał kardynała George’a Pella za przestępstwa seksualne wobec małoletnich, ale jednocześnie zakazał informowania o procesie, aby uniknąć wpływania na przysięgłych w innej sprawie wytoczonej przeciwko Pellowi. Zakaz został zniesiony w lutym 2019 roku, gdy prokuratura wycofała dodatkowe zarzuty przeciwko duchownemu.
>>> Domniemanie winności [KOMENTARZ]
W następstwie zakazu dziennikarze australijskich mediów, m.in. dziennika „The Age” oraz gazet z konglomeratu News Corp Ruperta Murdocha, pisali o skazaniu ważnej osoby za poważne przestępstwo, zaznaczając jednak, że nie mogą ujawnić, kto jest tą osobą. Jednocześnie część zagranicznych mediów wprost pisała o skazaniu kard. Pella.
We wtorek sędzia Sądu Najwyższego stanu Wiktoria John Dixon zaproponował datę rozpoczęcia procesu dziennikarzy na 9 listopada, choć szczegóły – m.in. czy będzie to jeden proces, czy kilka – nie zostały jeszcze uzgodnione. Jak informuje Reuters, za złamanie sądowego nakazu w Australii grozi kara do pięciu lat więzienia oraz grzywna w wysokości do 100 tys. AUD (270 tys. PLN) dla osoby fizycznej i do 500 tys. AUD dla firm.
>>> Sąd Najwyższy Australii uniewinnił kard. Pella
Skazany w 2018 roku na sześć lat więzienia Pell w kwietniu 2020 został uniewinniony i zwolniony z więzienia mocą wyroku Sądu Najwyższego Australii. Sąd uznał, że prokuratorzy nie udowodnili winy duchownego ponad wszelką wątpliwość.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |