epaselect epa06109672 Australian Cardinal George Pell and his lawyers, Paul Galbally (R) and Robert Richter (C, back), arrive at the Melbourne Magistrates Court in Melbourne, Victoria, Australia, 26 July 2017. Australia’s most senior Catholic, Cardinal George Pell will make his first court appearance as he fights historical sexual offence charges. EPA/STEFAN POSTLES AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT Dostawca: PAP/EPA.

Australia: kard. George Pell stanął przed sądem

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Eskortowany w tłumie przez kilkunastu policjantów stawił się przed sądem w Melbourne watykański prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii kardynał George Pell. Rozpoczął się tam w środę jego proces, w którym oskarżony jest o pedofilię przed wieloma laty.

76-letni kardynał Pell, bliski współpracownik papieża Franciszka, urlopowany przez niego na czas procesu, jest najwyższym rangą dostojnikiem kościelnym, któremu postawiono takie zarzuty i wytoczono proces karny. Pierwsze wstępne posiedzenie sądu było krótkie, a termin następnej rozprawy wyznaczono na 6 października. Jak zapowiedział przed rozprawą adwokat purpurata Robert Richter, kardynał będzie zapewniał przed sądem o swojej niewinności i odrzuci wszystkie oskarżenia. Ich szczegółów nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że zarzuty dotyczą wielu czynów, o które oskarża dostojnika grupa osób.

Fot. PAP/EPA/JOE CASTRO

Przed gmachem sądu byli zarówno jego przeciwnicy, jak i zwolennicy. Wśród tych drugich stała kobieta z transparentem „Dziękuję za pomoc dla mojej rodziny”- relacjonuje gazeta „Herald Sun” z Melbourne. Odnotowuje, że w związku z przybyciem watykańskiego dostojnika do sądu doszło tam do scen chaosu. Pod koniec czerwca, gdy kardynał Pell postawiony został w stan oskarżenia, na konferencji prasowej w Watykanie oświadczył, że padł ofiarą „nieustannej zaciekłości”. „Jestem zadowolony, że będę wreszcie mógł bronić się przed sądem. Powtarzam, że nie jestem winny zarzucanych mi czynów” – powiedział wtedy. Oskarżenia nazwał „fałszywymi”.

Fot. PAP/EPA/TRACEY NEARMY

„Sama myśl o wykorzystywaniu seksualnym budzi mój wstręt” – zapewnił. Kard. George Pell wyraził przekonanie, że proces da mu możliwość oczyszczenia jego imienia i powrotu do pracy w Rzymie.

Fot. PAP/EPA/STEFAN POSTLES

Australia: kard. George Pell stanął przed sądem
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze